A holistic approach to mutual fund performance rating: A case study in the Turkish market
Yatırım fonlarının performansının derecelendirmesine bütünsel bir yaklaşım: Türkiye pazarında bir vaka çalışması
  1. Tez No: 816270
  2. Yazar: NUR ASENA GÜN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YAMAN ÖMER ERZURUMLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mühendislik Bilimleri, Engineering Sciences
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 128
Özet
Türkiye'deki karşılıklı fon piyasası, 1 trilyon Türk Lirasını aşan bir değer ve 3.7 milyondan fazla yatırımcı ile yatırımcılara karmaşık bir manzara sunmaktadır. Mevcut sıralama metodolojileri, bütüncül bakış açılarından ve standartlaşmadan yoksun olup, bilinçli yatırımı zorlaştırmaktadır. Bu çalışma, Türk piyasasında karşılıklı fon performansını değerlendirmek için kapsamlı bir yaklaşım önermektedir. Finansal oran analizi, entropi metodu ve basit ekleme ağırlıklandırma metodolojisinin birleştirilmesiyle, 70 performans kriterini dikkate alan bir derecelendirme sistemi geliştirdik. Bu süreçte bir Python programı geliştirdik böylece performans oranı hesaplamalarını otomatikleştirdik, bu da yatırımcılar için fon derecelendirmesinin erişilebilirliğini artırdı. Yaklaşımımızı tarihi verilere uyguladık ve en iyi dereceli fon getirilerimizi Altın, USD, EUR ve BIST30 gibi referansları ile karşılaştırdık. Sonuçlar, sistemimizin daha stabil büyüme sağladığını, şiddetli piyasa dalgalanma risklerini azalttığını ve Türk karşılıklı fon piyasasındaki yatırım yönlendirmesini iyileştirdiğini göstermektedir. Bu çalışma, bilinçli yatırımı ve piyasa büyümesini teşvik ederek Türkiye'nin finansal sektörünün istikrarına ve sağlamlığına katkıda bulunabilir. Daha ileri araştırmalar bu modeli rafine edebilir ve diğer piyasalara uygulayabilir.
Özet (Çeviri)
The mutual fund market in Turkey, exceeding 1 trillion Turkish Liras and involving over 3.7 million investors, presents a complex landscape for non-specialists. Existing ranking methodologies lack holistic perspectives and standardization, making informed investment difficult. This study proposes a comprehensive approach to rating mutual fund performance in the Turkish market. By combining financial ratio analysis, entropy method, and the Simple Additive Weighting methodology, we developed a rating system that considers 70 performance criteria. Using a Python program, we automated performance ratio calculations, improving fund rating accessibility for investors. We tested our approach on historical data, comparing our top-rated fund returns with benchmarks like Gold, USD, EUR, and BIST30. The results suggest our system provides more stable growth, mitigates violent market fluctuation risks, and improves investment guidance in the Turkish mutual fund market. This work can contribute to Turkey's financial sector stability and robustness by fostering informed investment and market growth. Further research may refine this model and apply it to other markets.