Gemilerde iş sağlığı ve güvenliği uygulamaları
Occupational health and safety practices on ships
- Tez No: 816743
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖZEN KILIÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gemi Mühendisliği, Marine Engineering
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İş Sağlığı ve Güvenliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 185
Özet
Gemi endüstrisi, dünya ticaretinin önemli bir parçasıdır ve gemilerde çalışan milyonlarca insanın hayatını etkilemektedir. Gemi işletmeleri, mürettebatın ve yolcuların güvenliği için bir dizi iş sağlığı ve güvenliği uygulaması uygulamaktadırlar. Ancak, gemilerdeki iş kazaları hala ciddi bir sorun olmaya devam etmektedir. Gemi endüstrisindeki iş kazaları, gemi çalışanlarının sağlık ve güvenliği açısından önemli bir tehdit oluşturmaktadır. Bu kazalar, gemi kazaları, yangınlar, zehirlenmeler, kaymalar ve düşmeler gibi çeşitli şekillerde gerçekleşmektedir. Bu kazaların sebepleri arasında insan hatası, kötü ekipman bakımı, güvensiz çalışma koşulları ve kötü tasarım ve inşaat gibi faktörler yer almaktadır. Bu tezin amacı gemi endüstrisindeki iş sağlığı ve güvenliği uygulamalarını incelerken, farklı gemi sınıflarındaki iş kazalarını karşılaştırma yöntemini kullanarak bu konuda bilgi sağlamak, bütün gemi sınıflarında ortak olan mahaller ve kritik faaliyetleri tespit etmek, bahse konu mahallere ve kritik faaliyetlere yönelik olası tehlikeleri belirlemek, bütün gemi sınıflarını kapsayacak şekilde riskli mahal ve faaliyetlere yönelik sorumlu personel tarafından kullanılmak üzere emniyet kontrol listeleri hazırlanması ve bu kontrol listelerinden hareketle risk değerlendirmelerinin yapılarak olası kazaların önüne geçilebilmesi için gemi içi bir denetim mekanizması kurulması ve gemi personelinin farkındalığının artırılmasıdır.
Özet (Çeviri)
The ship industry is an important part of global trade and it affects the lives of millions of people working on ships. Ship operators implement a series of occupational health and safety practices for the safety of the crew and passengers. However, accidents in ships continue to be a serious problem. Accidents in the ship industry pose a significant threat to the health and safety of ship workers. These accidents can occur in various forms, such as ship accidents, fires, poisoning, slips, and falls. The causes of these accidents include human error, poor equipment maintenance, unsafe working conditions, and poor design and construction factors. The aim of this thesis is to examine occupational health and safety practices in the ship industry, provide information by comparing accidents in different ship classes using a comparative method, identify common areas and critical activities across all ship classes, determine potential hazards in these areas and activities, prepare safety checklists to be used by responsible personnel for high-risk areas and activities that encompass all ship classes, establish an onboard audit mechanism based on these checklists to conduct risk assessments and prevent potential accidents, and increase the awareness of ship personnel.