The role of trust, hedonic and utilitarian value, and privacy concern in the use of voice assistants on mobile phones
Mobil telefonlarda sesli asistanların kullanımında güven, hedonik ve fonksiyonel değer, ve gizlilik endişesinin rolü
  1. Tez No: 817673
  2. Yazar: MOHAMMADREZA SALEHMOHAMMADNİA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEVGİ AYŞE ÖZTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
Yapay zekanın insan yaşamına olan etkisi artmaktadır. Mobil telefonlardaki sesli asistanlar, insan yaşamında derinden etkileyen araçlardan biridir. Tüketiciler, bu teknolojiyle yoğun bir şekilde etkileşim halindedirler. Aslında, sesli asistan, insan ve yapay zeka arasındaki birleşim noktasıdır. Bu alanda birçok teknik araştırma yapılmış olmasına rağmen sesli asistan ve yapay zeka karşısında müşteri davranışları daha az araştırılmıştır. Sonuç olarak işletmelerin ve geliştiricilerin bu teknoloji karşısında müşteri davranışları alanında bilgi ve birikim kazanmaları önemlidir. Mevcut araştırma, cep telefonlarında sesli asistanların kullanımında güven, hedonik ve faydacı değer ve mahremiyet endişelerinin rolünü araştırmayı amaçlamaktadır. Geliştirilen anket formu çevrimiçi ve yüzyüze aracılığıyla 267 kişi tarafından doldurulmuştur.Verilerin analizinde SPSS yazılımının 22. versiyonu kullanılmıştır. Elde edilen bulgulara göre, tüm değişkenler sesli asistan kullanımı üzerinde anlamlı bir etkiye sahiptir. Tüm değişkenler arasında, sesli asistan kullanma niyetinde fayda odaklılık en büyük etkiye sahiptir. Ayrıca, sonuçlara göre, sesli asistanın popülerliği tüketiciler arasında yüksek olmasına rağmen, kullanımın sürekliliği ve sıklığı oldukça düşüktür. Demografik veri analizi sonuçlarına göre, yüksek eğitimli bireylerin sesli asistanı en çok kullandığı görülmektedir, bu da pazar bölümlemesi için işletmeler tarafından kullanılabilecek bir fırsat olabilir.
Özet (Çeviri)
The influence of artificial intelligence on human life is growing, and voice assistants on mobile phones are one of the tools that penetrate deeply into human life. Consumers are becoming increasingly engaged with it. In other words, a voice assistant is the interface between humans and artificial intelligence. Several technical studies exist on the topic, but consumer attitudes toward voice assistants and artificial intelligence have received little attention. Therefore, it is essential for businesses and developers to acquire knowledge of consumer behavior toward these technologies, rather than technical knowledge. This study aims to investigate the role of trust, hedonic and utilitarian value, and privacy concerns in the use of voice assistants on mobile phones. Using two types of online and paper questionnaires, 267 respondents completed the survey. Additionally, using quantitative methods, version 22 of the SPSS software was used to analyze the collected data. According to the findings, all variables have a significant impact on the utilization of voice assistants. Among all of the varieties, utilitarian benefit has the greatest impact. In addition, the results indicate that despite the popularity of voice assistants among consumers, their, consistency and frequency of use is remarkably low. Furthermore, according to the results of an analysis of demographic data, the most frequent voice assistant users are highly educated consumers, which can be beneficial for businesses and organizations at the segmentation stage.