Orta Anadolu Erken Neolitik'inde evcilleştirme öncesinde yabani sığır: Musular verileri
Wild cattle in Early Neolithic Central Anatolia: Musular data
- Tez No: 818223
- Danışmanlar: PROF. DR. MİHRİBAN ÖZBAŞARAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Arkeoloji, Archeology
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Arkeoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Tarih Öncesi Arkeolojisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 196
Özet
Avcı-toplayıcı özellik gösteren prehistorik toplulukların yerleşik bir hayat tarzını benimsemesiyle hayvanlarla olan ilişkileri yoğunlaşmış ve evcilleştirme çalışmalarına evrilmiştir. Neolitik Çağ öncesinde hayvanlar yalnızca birer av, beslenme ihtiyacını karşılayan birer kaynak iken evcilleştirme çalışmaları ile insanlar hayvanları yönetim altına almaya ve onlarla birlikte yaşamaya başlamışlardır. Evcilleştirme ile sonuçlanan bu süreç ekonomik, sosyal ve bilişsel yönde birçok değişim ve dönüşüm yaşanmasını sağlamıştır. Nasıl ve ilk kez nerede gerçekleştiği hakkında farklı varsayımlar olan hayvanların evcilleştirilmesi süreci, genel olarak insanların hayvanlardan uzun vadede daha az emek ile daha yüksek verim alma çabaları doğrultusunda gerçekleşmiştir. Eldeki verilere göre ilk kez Güneybatı Asya'da koyun, keçi, domuz ve sığır evcilleştirilmesi gerçekleşmiştir. Sığır ise evcilleştirme sürecinde yerini kronolojik açıdan sonlara doğru almıştır. Bu çalışma, öncelikle Orta Anadolu'daki yabani sığır evcilleştirme sürecinin anlaşılmasına ve Neolitik Dönem'e ilişkin genel bir perspektifin geliştirilmesine katkı sağlamayı amaçlamaktadır. Bu amaçla, Orta Anadolu'da yabani sığırın önemine odaklanılan arkeozooloji ekseninde yapılan çalışmamızda, bölgenin en eski Neolitik yerleşimlerinden biri olan Aşıklı Höyük'ün uydularından biri konumundaki Musular verileri incelenmektedir. Musular'da en yaygın tür olan yabani sığır kalıntıları ve Musular özelinde diğer arkeolojik verilerin sentezlenmesi, yabani sığırın Orta Anadolu'daki evcilleştirme sürecindeki rolünü anlamak açısından önemlidir. Tüm bunların yanında Anadolu için sığır sembolizmi denilince akla ilk gelen Çatalhöyük ile Musular arasındaki benzerlikler değerlendirilmiştir. Bu topluluklar arasındaki sosyal, ekonomik ve kültürel bağların araştırılması, yabani sığırın bu topluluklar için ne ifade ettiğine dair bir anlayış geliştirmeye yardımcı olacaktır.
Özet (Çeviri)
As prehistoric hunter-gatherer communities transitioned to a settled way of life, their interactions with animals became more profound, leading to the emergence of domestication practices. Previously, animals were solely hunted for subsistence, but humans began to assert control over them and coexist through domestication efforts. This process of domestication brought about significant economic, social, and cognitive changes. The domestication of animals, which varied in terms of their methods, primarily aimed to achieve higher yields with reduced labor over time. According to available evidence, the initial domestication of sheep, goats, pigs, and cattle occurred in Southwest Asia. However, the domestication of cattle took place comparatively later in chronological terms. This study aims to contribute to the understanding of the domestication process of wild cattle in Central Anatolia and provide a broader perspective on the Neolithic Period. To achieve this, our investigation focuses on the significance of wild cattle in Central Anatolia, employing archaeozoological analysis of Musular data. Musular is one of the oldest Neolithic sites in the region and serves as a valuable resource for studying the remains of wild cattle and other relevant archaeological data. By synthesizing the findings from Musular, which predominantly features wild cattle remains, we can gain insight into the role of wild cattle in the domestication process in Central Anatolia. Additionally, the similarities between Çatalhöyük and Musular, prominent sites associated with cattle symbolism in Anatolia, are examined to explore the social, economic, and cultural connections between these communities. This exploration will aid in developing an understanding of the significance of wild cattle within these societies.