Erken modern Avrupa'da diplomasinin gelişiminde Osmanlı İmparatorluğu'nun etkisi
The influence of the Ottoman Empire on the development of diplomacy in early modern Europe
- Tez No: 818249
- Danışmanlar: PROF. DR. NAMIK SİNAN TURAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 142
Özet
Modern Avrupa tarih yazımında Osmanlılar, kimi zaman çevresel ve/veya edilgen bir aktör olarak yer almış çoğu zaman ise hiç yer bulamamıştır. Ancak son yıllarda yapılan çalışmalar da Avrupa tarihinde Osmanlıların yerini vurgular nitelikte olmuştur. Modern Avrupa'nın temel bir unsuru olarak modern diplomasi de çoğu kez Osmanlılardan bağımsız ele alınmıştır. Ayrıca Osmanlılar, uzun yıllar uyguladığı ad hoc diplomasiden ötürü daimî elçilik anlayışından uzak kabul edilmiştir. Çalışmanın temel sorusu ve iddiası da modern diplomasinin gelişimindeki Osmanlı etkisini araştırmak ve vurgulamaktır. Bu amaçla hazırlanan çalışmada, Osmanlı İmparatorluğu'nun erken modern dönemde Habsburg İmparatorluğu, Fransa Krallığı ve Venedik gibi Avrupalı devletler kurduğu diplomatik ilişkiler ve ittifaklar üzerinden modern diplomasinin gelişimi ve Osmanlı etkisi incelenmiştir. Bu tez çalışmamda,“Modern Diplomasi”nin gelişim sürecinde, Osmanlı İmparatorluğu'nun merkezi bir güç olarak diğer Avrupa devletleri ile olan münasebetlerini ve böylece modern diplomasinin ortaya çıkışındaki etkilerini inceledik. Bu çalışma kapsamında, öncelikli olarak Rönesans dönemi yani 15. yüzyıl Avrupa'sının genel görünümünü ele alarak, Osmanlı İmparatorluğu'nun bu siyasi konjonktürdeki yerini ele aldık. Ardından, dönemin diplomasi anlayışını irdeleyerek, Osmanlıların bu anlayışın değişim ve dönüşümündeki merkezi rolünü ortaya koymaya çalıştık. Çalışmanın nihayetinde ise, tezimin temel iddiası olan modern diplomasinin gelişiminde Osmanlı İmparatorluğu'nun etkisini, önceki bölümlerde ifade ettiğim bilgi ve verilerle ortaya koymaya çalıştım. Bu doğrultuda, hazırlanan tez çalışmasında erken modern dönemde yazılan eserlerden, hâtıratlardan, sefâretnâmelerden ve arşiv belgelerinden faydalanılmıştır. Ayrıca, erken modern dönemi inceleyen çok sayıdaki makale ve kitap da çalışma kapsamında değerlendirilmiştir. Sonuç olarak ise Osmanlıların erken modern dönemde diplomasinin dönüşümünde, Habsburglar karşısında oluşturduğu alternatif diplomatik alan aracılığıyla katkı sahibi olduğu sonucuna varılmıştır. Alternatif diplomatik alan ise Rönesans diplomasisine, Avrupa'nın dışında da geniş uygulama alanları sunmuş ve böylece modern diplomasinin gelişiminde katkı sahibi olmuştur.
Özet (Çeviri)
In modern European historiography, the Ottomans has sometimes been portrayed as a peripheral and/or passive actor, often not receiving any attention. However, recent studies have also highlighted the role of the Ottomans in European history. Modern diplomacy, as a fundamental element of modern Europe, has often been examined separately from the Ottomans. Furthermore, due to their long- standing practice of ad hoc diplomacy, the Ottomans have been considered distant from the concept of permanent embassies. The main question and claim of this study are to investigate and emphasize the Ottoman influence in the development of modern diplomacy. In the study, the development of the modern diplomacy and the Ottoman influence has been examined through the diplomatic relations and alliances established by the Ottomans with European states such as the Habsburs, France and Venice during the early modern period. In this thesis, we examined the Ottoman Empire's relations with other European states as a central power in the development of“Modern Diplomacy”. We have primarily focused on the general outlook of 15th-century Europe, known as the Renaissance period, and discussed the Ottomans' position within this political context. Then, by examining the diplomacy understanding of the period, we tried to reveal the central role of the Ottomans in the change and transformation of this understanding. At the end of the study, I tried to reveal the influence of the Ottoman Empire in the development of modern diplomacy, which is the main claim of my thesis, with the information and data I expressed in the previous sections. To this end, the research relies on early modern works, memoirs, travelogues, and selected archival documents. Additionally, numerous articles and books examining the early modern period have been evaluated within the scope of this study. As a result, it was concluded that the Ottomans contributed to the transformation of diplomacy in the early modern period through the alternative diplomatic field they created against the Habsburgs.