Türkiye'de bölgesel ve sektörel ücret farklılıklarının analizi (2018)
Analysis of regional and sectoral wage differences in Turkey (2018)
- Tez No: 818434
- Danışmanlar: PROF. DR. METİN ÖZUĞURLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Labour Economics and Industrial Relations
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 262
Özet
Bu tez, Türkiye'deki ücret farklılıklarını ve eşitsizliklerini sektörel, bölgesel ve cinsiyete dayalı olarak ele almayı hedefleyerek bu konudaki bilgi boşluğunu doldurmayı amaçlamaktadır. Analiz için eşleştirilmiş işveren-çalışan veri seti kullanılmış ve OLS regresyon modelleri ile Oaxaca-Blinder çözümlemesi yöntemleri uygulanmıştır. Bulgularımız, ücretlerin belirlenmesinde bireysel, işletme, sektörel ve bölgesel faktörlerin etkileşiminin önemini vurgulamaktadır. Özellikle, yüksek lisans ve doktora derecelerine sahip bireylerin, diğer eğitim seviyelerine göre daha fazla ücret aldığı belirlenmiştir. Şirketin büyüklüğü ve finansal performansı da önemli faktörler olarak belirlenmiştir. Büyük şirketlerde çalışanların genellikle daha fazla ücret aldığı ve bir şirketin finansal performansının çalışanların ücretleri üzerinde belirgin bir etkisi olduğu görülmüştür. Cinsiyet ayrımcılığı da ücret farklılıklarında belirleyici bir rol oynamakta ve bu durum, özellikle işletme büyüklüğü arttıkça daha belirgin hale gelmektedir. Bu bulgular, Türkiye'deki ücret yapısının bireysel, işletme, sektörel ve bölgesel faktörlerin etkileşimi sonucunda şekillendiğini ve Türkiye'deki ücret eşitsizliklerini daha derinlemesine anlamamızı sağlamaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis aims to fill a gap in our understanding of wage disparities and inequalities in Turkey by offering a comprehensive examination of these issues on a sectoral, regional, and gender basis. It employs a matched employer-employee dataset for analysis, with OLS regression models and Oaxaca-Blinder decomposition methods being applied. Our findings underscore the importance of the interplay of individual, firm, sectoral, and regional factors in determining wages. Specifically, individuals with postgraduate and doctoral degrees tend to earn more than those with other education levels. The size of the company and its financial performance have also been identified as significant factors. Employees in larger companies generally earn more, and a company's financial performance significantly affects employee salaries. Gender discrimination also plays a decisive role in wage disparities, and this becomes more pronounced as the size of the enterprise increases. These findings reveal that the wage structure in Turkey is shaped by the interaction of individual, firm, sectoral, and regional factors, providing a deeper understanding of wage inequalities in Turkey.