Örgütlerde oluşan doğal grupların örgütün işleyişine etkileri
The Natural groups which form in organizations and theirs effects on the working of the organization
- Tez No: 81883
- Danışmanlar: PROF. DR. AYTAÇ AÇIKALIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 105
Özet
ÖZET Bu araştırma, Ankara Büyük Şehir Belediyesi Ego Genel Müdürlüğü Gaz Daire Başkanlığı 5. Bölge Müdürlüğü merkez biriminde çalışan personelin oluşturduğu doğal gruplar ile ilgilidir. Araştırmada; 1. Çalışanların iş yerinde hangi tür doğal gruplar oluşturduklarını, 2. Bu grupların örgütün işleyişine nasıl etki ettiğini belirlemek amaçlanmıştır. Veriler, araştırmacı tarafından oluşturulan“beşli likert”türünde bir anket ile toplanmıştır. Araştırmaya 5. Bölge Müdürlüğü Merkez Biriminde çalışan 45 denek katılmıştır. Araştırma sonucunda; Deneklere verilen, örgütte doğal grupların oluşmasında etkili olabilecek yedi farklı değişkenden“ aynı siyasi düşüncelere sahip olma ”ve“ aynı inançlara (düşüncelere) sahip olma ”değişkenleri en etkili değişkenler olarak ortaya çıkmıştır. Doğal grupların atamada, terfide, lojmandan yararlandırılma da, yurt dışında görevlendirilmede, kadro verilmesinde, işe yeni eleman alınmasında ilişkin örgütsel kararlarda etkili olduğu görüşündedirler. öte yandan denekler, doğal grupların resmi örgüt ilkelerinde sapmaları azalttığı ve örgütün amaçlarının gerçekleşmesinde etkili olduğunu düşünmektedirler. Denekler, doğal grupların, çalışanlara iş ortamında yardımlaşma, dayanışma, dertleşecek arkadaş bulma konularında olanak sağladığı ve psikolojik gereksinimlerini karşılamada yardımcı olduğu kanısındadırlar.
Özet (Çeviri)
m SUMMARY This research comprises natural groups formed by the staff working at the Greater City Municipality of Ankara EGO Directorate, Department of Natural Gas, 5th Branch Directorate. In this researc; the purpose was to: 1. Define what kind of natural groups are formed by the workers in the workplace, 2. Define how these groups effect the working of the organization. The data was collected with a“five likert”type questionnaire by the investigator. 45 persons working at the 5th Branch Directorate Headquarters acted as research subjects. At the end of the research: Of the seven different variables given to the research subjects which could effect the formation of natural groups in the organazation;“having the same political thoughts”and“having the same religious beliefs (thoughts)”came out as the most effective variables. It is believed that these natural groups are effective in job recruitment, elevations in rank, usage of subsidized housing, organizational decisions on recruitment. On the other hand, the research persons believe that the natural groups decrease wayward movemet in principles of governmental organizations, and are effective in attaining goals of the organization. The research subject believe that the natural groups help in supporting each other in the work environment, provide means of finding friends to confide in, and answer their psychological needs.