Oryantasyon eğitimi süreci ve işten ayrılma niyeti arasındaki ilişki: Kurumsal şirketler üzerine bir çalışma
The relationship between the orientation process and intent to leave: A study on corporate companies
  1. Tez No: 819309
  2. Yazar: MELEK ECE YAPAREL ÖZDEMİR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FAİK TUNÇ BOZBURA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitimde İnsan Kaynaklarını Geliştirme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitsel Tasarım ve Değerlendirme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 97
Özet
Her geçen gün hızla değişiklik gösteren şartlarda çalışanlar, içinde bulundukları organizasyonlar için en büyük ve en temel yapı taşı görevini üstlenmişlerdir. Tam da bu noktada sürece dahil olan insan kaynakları birimi, şirketlerin vizyonuna ve misyonuna en uygun çalışan adaylarını saptayarak hem organizasyonun refahını hem de sürekliliğini sağlamaya gayret eder. Bir çalışanın organizasyona dahil olduğu andan itibaren adaptasyonu ve ayak uydurması sonrası şirkete verimliliğini yansıtma evresi, aynı zamanda da mutlu ve kendi hayatına da aynı enerjiyi taşıyabilmesi karşılıklı olarak kazançtır. Bu noktada düzenlenen eğitim oryantasyonları ile çalışan bir yandan şirketin kültürü ile tanışıp kaynaşır iken bir yandan da yapacağı işin, dahil olduğu ortamın nabzını yoklama imkanı bulur. Sürecin niteliği şirketten şirkete farklılık gösterse dahi amaç şirket içi örgütsel eğitime başlangıç yaparak, çalışanın ilk gününden, şirkete emek verdiği son gününe dek tüm zaman dilimini kapsayacak bir döneme giriş yapar. Oryantasyon eğitimi ve adaptasyonla geçen bu aşama, aynı zamanda çalışanın yaptığı tercihten ötürü kendini sorgulama ihtimalini elinde bulundurduğu bir dönem manasına da gelmektedir.“Oryantasyon Eğitimi Süreci ve İşten Ayrılma Niyeti Arasındaki İlişki: Kurumsal Şirketler”isimli çalışmanın amacı insan kaynaklarının birincil önceliklerinden olan eğitim oryantasyonu kavramının açıklığa kavuşmasına destek vererek, çalışanların iyi bir oryantasyon dönemi geçirmesi ile işten ayrılma niyeti oluşturmasının bağlantısını inceleyerek bilgi vermektir. Bu çalışmada yer alan araştırma özelinde popüler bir iş bulma uygulaması üzerinden geniş bir iletişim ağı oluşturularak farklı sektörlerden alanında en az beş yıl deneyime sahip kişilere hazırlanan sorular yöneltilmiş, oryantasyon eğitimlerinin niteliği sorgulanarak işten ayrılma niyeti oluşumunun gözlenip gözlenmediğinin saptanması amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Employees, working day in and day out under rapidly changing conditions, are the largest and most fundamental building block of the organizations in which they work. At this point, the department involved in the process HR, seeks to ensure both the well-being and continuity of the organization by identifying employee candidates who best fit the vision and mission of the organization. The stage where an employee's effectiveness for the organization is evident after he or she has adapted to the organization from the first moment, is happy, and carries the same energy into his or her own life is mutually beneficial. Because onboarding occurs at this time, the employee has the opportunity to become familiar with the culture of the company and feel the pulse of the environment to which they belong. Although the nature of the process varies from company to company, the goal is to begin with organizational training at the company and enter a phase that covers the entire period from the employee's first day at the company to his or her last. This phase, which includes orientation training and adaptation, also means a time when the employee has the opportunity to question himself based on his decisions. The purpose of the study titled“The Relationship Between Orientation Process and Intention to Quit: A Study on Corporate Companies”is to provide information by examining the relationship between a good orientation phase of the employee and the intention to leave the workplace by helping to clarify the concept of orientation training, which is one of the main priorities of the Human Resources Department. Specifically for the research in this study, a wide communication network was created through a popular job search application and prepared questions were asked to individuals from different industries with at least five years of work experience. The aim was to determine if the intention to leave the job was observed through questions about the quality of induction.