Sudanlı öğrencilerin akademik yazma tutukluğunun farklı değişkenler açısından incelemesi
Examination of academic writing block of Sudanese students in terms of different variables
- Tez No: 820000
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ TUĞBA DEMİRTAŞ TOLAMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yabancılara Türkçe Öğretimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 54
Özet
Bu araştırmanın amacı, Türkiye'de yükseköğretim düzeyinde eğitim gören Sudanlı öğrencilerin akademik yazma tutukluğunu farklı açılardan incelemektedir. Araştırmanın temel ve alt problemlerine betimsel tarama yöntemi ile cevap aranmıştır. Araştırmaya farklı seviyelerde ve bölümlerde eğitim gören 190 Sudanlı öğrenci katılmıştır. Araştırmada veri toplama aracı olarak Gülay (2019) tarafından geliştirilen“Akademik Yazma Tutukluğu”ölçeği (AYTÖ) kullanılmıştır. Araştırmada nicel paradigmaya göre analizler yapılmıştır. Analizler için SPSS 27 paket programı kullanılmıştır. Araştırmadan elde edilen sonuçlara göre, akademik yazma tutukluğu ortalaması açısından cinsiyet, yaş, anne ve babanın eğitim durumuna göre istatistiksel olarak anlamlı bir fark olmadığı görülmüştür. Bununla birlikte öğrencilerin akademik yazma tutukluğu puan ortalamaları arasında eğitim düzeyi ve akademik yazma eğitimi alıp almama durumuna göre istatistiksel olarak anlamlı bir fark olduğu görülmüştür. Buna göre yabancı öğrenciler için eğitim seviyesi arttıkça akademik yazma tutukluğunun azalmaktadır. Ayrıca akademik yazma eğitimi alan öğrencilerin almayan öğrencilere göre akademik yazma tutukluğu ortalamasının daha düşük olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to examine the academic writer's block from different perspectives of Sudanese students studying at the higher education level in Turkey. The answers to the main and sub-problems of the research were sought with the descriptive survey method. 190 Sudanese students studying at different levels and departments participated in the research. The“Academic Writing Stuck”scale (AYTÖ) developed by Gülay (2019) was used as a data collection tool in the research. In the research, analyses were made according to the quantitative paradigm. SPSS 27 package program was used for analysis. According to the results obtained from the research, it was seen that there was no statistically significant difference in terms of academic writer's block average according to gender, age, and education level of parents. However, it was observed that there was a statistically significant difference between the academic writing block mean scores of the students according to the level of education and whether they received academic writing education or not. Accordingly, as the level of education increases for foreign students, academic writing block decreases. In addition, it was determined that the students who received academic writing training had a lower average academic writer's block than the students who did not.