Farklı malzemelerden üretilmiş ınterferans vidaların geometrik boyutlarının tutunma dayanımına etkisinin incelenmesi
Investigation of the effect of geometric dimensions of interference screws produced from different materials on grip strength
  1. Tez No: 820019
  2. Yazar: HAKAN KULAKSIZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. CELALETTİN YÜCE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Ortopedi ve Travmatoloji, Mechanical Engineering, Orthopedics and Traumatology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Konstrüksiyon ve İmalat Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
İnterferans vidalar, ACL (Anterior Cruciate Ligament) ve PCL (Posterior Cruciate Ligament) tamiri, lateral ve medial kolateral ligaman rekonstrüksiyonu, aşil tendonu onarımı, distal biceps tendonu onarımı ve proksimal biseps tendonu onarımı gibi birçok tedavide kullanılmaktadır. Bu vidalar genellikle geçici fiksasyon sağlamak amacıyla kullanılır. Farklı boyutlarda ve farklı malzemelerden üretilmiş interferans vidaların, üretimi ve geçici fiksasyon için dikkat edilmesi gereken tutunma dayanımları incelenmiştir. Bu çalışma kapsamında, farklı boyutlardaki PEEK malzemeden ve Titanyum alaşımdan (Ti6Al4V) üretilen interferans vidaların kortikal kemik üzerindeki tutunma testi yapılmıştır. Medikal testler için kullanılan köpük dökümü“ASTM F1839”standartlarına uygun bir şekilde üretilmiştir. Çekme testi sonuçları, sonlu elemanlar analizi ile karşılaştırılmıştır. Yapılan değerlendirmede hatve uzunlukları arttıkça tutunma dayanımının azaldığı gözlemlenmiş olup Titanyum alaşımdan üretilen vidaların PEEK malzemeden üretilen vidalara göre daha yüksek tutunum sağladığı tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Interference screws are used in many treatments such as ACL (Anterior Cruciate Ligament) and PCL (Posterior Cruciate Ligament) repair, lateral and medial collateral ligament reconstruction, Achilles tendon repair, distal biceps tendon repair and proximal biceps tendon repair. These screws are generally used to provide temporary fixation. The production of interference screws produced in different sizes and from different materials and their adhesion strength, which should be considered for temporary fixation, were examined. In this study, the adhesion test of interference screws produced from PEEK material and Titanium alloy (Ti6Al4V) in different sizes on cortical bone was performed. The foam casting used for medical tests is produced in accordance with“ASTM F1839”standards. Tensile test results were compared with finite element analysis. In the evaluation, it was observed that the adhesion strength decreased as the pitch lengths increased, and it was determined that the screws produced from Titanium alloy (Ti6Al4V) provided higher adhesion than the screws produced from PEEK material.