Yaşam doyumuyla ilişkili faktörler: Şemalarla baş etme biçimlerimiz, kişilik ve özgecilik
Factors associated with life satisfaction: Our schema coping mechanisms, personality and altruism
  1. Tez No: 820099
  2. Yazar: GÖRKEM YILDIZ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ VOLKAN DEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Kent Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 97
Özet
Bireyin diğerlerine yardım etme davranışı ile mutluluk düzeyi arasında pozitif ilişki olduğu bilinmektedir. Bireyin bakım vereni ile yaşadığı olumsuz deneyimler sonucu ortaya çıkan erken dönem uyumsuz şemalar ve bu şemalarla baş etme yöntemleri ile yetişkinlik döneminde yaşamdan aldığı doyum arasında da ilişkiler vardır. Bu şemalar hem bireyin kendisini değerlendirmesini hem de kişiler arası ilişkilerindeki tutumunu belirleyerek kişinin yaşam doyumunu etkiler. Bu çalışmanın amacı, özgecilik, şemalarla uyumsuz başa çıkma biçimleri, kişilik tipleri, cinsiyet, gelir düzeyi, eğitim düzeyi, ruh sağlığı meslek grubuna dâhil olup olmama, medeni durum gibi değişkenler ile yaşam doyumu arasındaki ilişkileri incelemektir. Araştırmanın örneklemi internet erişimi olan ve 18 – 78 yaş arası toplam 386 bireyden oluşmaktadır. Bireylere Demografik Bilgi Formu, Diğerkâmlık Ölçeği, On Maddeli Kişilik Ölçeği, Yaşam Doyumu Ölçeği ve Şemalarla Başa Çıkma Ölçeği uygulanmıştır. Elde edilen veriler analiz edilerek, hipotezler test edilmiştir. Bulgular, yaşam doyumunun gelir düzeyi, eğitim düzeyi, ilişki durumu, kişilik tipleri, özgecilik ve şemalarla başa çıkma stratejilerinden etkilendiğini göstermiştir. Diğer bir bulgu ise özgeciliğin cinsiyet, gelir düzeyi, eğitim, kişilik tipleri ve şemalarla başa çıkma biçimleri ile ilişkili olduğudur. Araştırmanın konusu ile ilgili kuramlar ve daha önce yapılan araştırmaların bulguları incelenmiş ve bu araştırmanın bulgularıyla kıyaslanmıştır
Özet (Çeviri)
It is known that there is a positive relationship between the behavior of helping others and the level of happiness.There are also relationships between early maladaptive schemas and the maladaptive coping strategies with these schemas that emerge as a result of negative experiences with the individual's caregiver, and life satisfaction in adulthood. These schemas affect the individual's life satisfaction by determining both the individual's self-evaluation and his attitude in interpersonal relationships. The aim of this study is to examine the relationships between life satisfaction and variables such as altruism, maladaptive coping strategies with schemas, personality types, gender, income level, education level, whether or not to be a mental health professional, marital status. The sample of the study consists of a total of 386 individuals between the ages of 18 and 78 with internet access. Demographic Information Form, Altruism Scale, Ten-item Personality Scale, Life Satisfaction Scale and the Schema Coping Inventory were administered to the individuals. The obtained data were analyzed and hypotheses were tested. Findings showed that life satisfaction was affected by income level, education level, relationship status, personality types, altruism, and schema coping mechanisms. Another finding is that altruism is related to gender, income level, education, personality types and schema coping mechanisms. Theories and findings of previous studies related to this subject were examined and compared with the findings of this study.