Sigorta sektöründe sosyal medya pazarlamasının tüketicinin satınalma kararına etkisi ve bir uygulama
The effect of social media marketing on consumer's purchasing decision in the insurance industry
- Tez No: 821041
- Danışmanlar: PROF. DR. BERRİN ONARAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sigortacılık, Insurance
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgi Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Elektronik Ticaret Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 160
Özet
Risk, hayatın her alanında ortaya çıkmakta ve bireylerle kurum ve kuruluşları zarar görme tehlikesi altına sokmaktadır. Riskin tehlike ile neredeyse eşanlamlı hale gelmesi, riskten kaçınmanın yollarını aramaya neden olmuş, sigorta da bu arayışın bir sonucu olarak ortaya çıkmıştır. Sigorta sayesinde risk birçok sigorta ettiren arasında paylaşılmaktadır. Böylece gerçek ve tüzel kişiler kendilerini güvende hissetmektedir. Sigortanın gönüllü olarak satın alınması, sigorta şirketlerinin satışlarını artırabilmesi için pazarlama faaliyetleri yapmasını zorunlu kılmaktadır. Bu faaliyetler ise günümüzde neredeyse tamamen sosyal medyaya kaymış durumdadır. Sosyal medya, özellikle bireyler için ana bilgi kaynağı haline dönüşmüş, olumlu-olumsuz tüm deneyimlerini paylaştıkları mecra haline gelmiştir. Bu da başka insanların bu deneyimlerden faydalanarak satın alım kararını etkileyebilmektedir. Bu kapsamda bu araştırma, sigorta sektöründe sosyal medya pazarlama faaliyetlerinin tüketicinin satın alım kararına olan etkisini incelemek amacıyla gerçekleştirilmiştir. İzmir'de faaliyet gösteren bir sigorta şirketinden sigorta poliçesi satın almış 86 katılımcıdan elde edilen verilerle gerçekleştirilen araştırma sonucunda, sosyal medyada araştırma yapan ve sigorta ile ilgili bilgileri sosyal medyadan takip edenlerin sigorta ürünlerini satın almaya daha fazla meyilli oldukları ve sosyal medya pazarlama faaliyetlerinin tüketicilerin satın alım davranışlarını olumlu yönde etkilediğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Risk arises in all areas of life and puts individuals, institutions and organizations in danger of being harmed. The fact that risk has become almost synonymous with danger has led to the search for ways to avoid risk, and insurance has emerged as a result of this search. Thanks to insurance, the risk is shared among many policyholders. Thus, natural and legal entities feel safe. The voluntary purchase of insurance obliges insurance companies to carry out marketing activities in order to increase their sales. Today, these activities have almost completely shifted to social media. Social media has become the main source of information, especially for individuals, and has become a channel where they share all their positive and negative experiences. This can affect other people's purchasing decisions by benefiting from these experiences. In this context, this research was carried out to examine the effect of social media marketing activities in the insurance sector on the purchase decision of the consumer. As a result of the research conducted with the data obtained from 86 participants who purchased an insurance policy from an insurance company operating in Izmir, it was found that those who do research on social media and follow insurance-related information on social media are more inclined to purchase insurance products, and that social media marketing activities positively affect consumer's purchasing behaviour.