Marşlarımızın müzik eğitiminde kullanılabilirliği bakımından zorluk derecelerine göre sınıflandırılması üzerine bir deneme
An essay on the classification of Turkish national anthems regarding difficulty levels on behalf of their practicality in music education
  1. Tez No: 821314
  2. Yazar: ÖMER BAŞAK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MURAT KARABULUT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Müzik, Music
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 128
Özet
Bu araştırmanın amacı; marşlarımızın zorluk derecelerini bularak, kolaydan zora doğru sıralamasını yapmaktır. Araştırma kapsamında MEB'in ders kitaplarında bulunan, marş kitaplarında eğitim aracı olarak yer alan, belirli gün ve haftalarda söylenilen, yaygın olarak kullanılan ve kulak aşinalığı olan 25 eser tercih edilmiştir. Marşların zorluğu araştırmacı tarafından geliştirilen 2 adet form ile bulunmuştur. Formlardan bir tanesi marşların nota sayısı, melizma sayısı gibi nesnel bileşenlerin marşların öğretilmesindeki zorluk derecesine etkisini belirlemeye yönelik olup diğer form ise akılda kalıcılık, ezgisel güzellik gibi öznel bileşenlerin marşların öğretilmesindeki zorluk derecesine etkisini belirlemeye yöneliktir. Bu iki form kullanılarak marşların zorlukları bulunmuş ve kolaydan zora doğru sıralamaları yapılmıştır. Yapılan bu araştırma ile müzik öğretmenleri, sınıf öğretmenleri ve beden eğitimi öğretmenlerinin marşları öğretirken/çalıştırırken karşılaşacakları sorunların en aza indirileceği düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
The aim the current study is to classify Turkish national anthems according to their level of difficulty and regulate them from simple to more difficult. For the sake of the study, twenty-five national anthems are selected from the Ministry of National Education books which are already in use for educational purposes ordinarily for particular days and familiar to the students. The difficulty of the anthems are determined by two scales that are developed by the researcher. First one of these scales is for detecting the impacts of objective components such as the number of notes and number of melismas on the level of difficulty of teaching anthems. The later one targets to analyze the influence of subjective elements as memorability and melodic harmony on the degree of hardness while teaching anthems. At the end of the study, the results are objected to decrease the upcoming issues that musical education teacher, classroom teachers and physical education teachers those who teach national anthems may encounter.