Etkinliklerle çarpanlar ve katlar kavramlarının öğretiminde bazı öğrenci özelliklerinin etkisi
The effect of some student characteristics on teaching multipliers and multiples concepts with activities
- Tez No: 821315
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HASAN ES
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 96
Özet
Bu araştırmanın amacı 6. Sınıf öğrencilerinin, matematik dersine yönelik tutumlarının ve sosyal etkileşim düzeylerinin etkinliklerle kavram öğretimine etkisini incelemektir. Araştırmada nicel araştırma yöntemlerinden korelasyonel desen kullanılmıştır. Araştırma evreni, 2022-2023 eğitim-öğretim yılında İstanbul ili Esenler ilçesindeki Milli Eğitim Bakanlığına bağlı ortaokullarda 6. sınıf düzeyinde öğrenim gören öğrencilerden oluşmaktadır. Araştırma örneklemi İstanbul İli Esenler ilçesindeki Milli Eğitim Bakanlığı'na bağlı bir ortaokulda okuyan otuz üç 6. sınıf öğrencisi olarak belirlenmiştir. Araştırma örneklemi seçilirken uygun örnekleme yöntemi kullanılmıştır. Araştırmada verileri toplanırken“Sosyometri Testi”,“Matematik Dersine Yönelik Tutum Ölçeği”ve“Çarpanlar ve Katlar Başarı Testi”kullanılmıştır. Araştırma kapsamındaki etkinlikler araştırmacı tarafından ACODESA metodu kullanılarak hazırlanmıştır. Bu metot matematiksel kavramların yapılandırılmasında, işbirlikçi öğrenme, bilimsel tartışma ve öz yansıtma temel ilkelerine dayanmaktadır. Sosyometri testi ve tutum ölçeği ile öğrencilerin özellikleri belirlenmiştir. Tasarlanan etkinliklerle çarpanlar ve katlar konusuna ait kavramların öğretimi gerçekleştirilmiştir. 4 hafta süren etkinlik uygulamaları sonunda başarı testi uygulanarak çalışma sonlandırılmıştır. Elde edilen veriler korelasyon analizi ile incelenmiştir. Araştırma verilerine göre matematik dersine yönelik tutum ile etkinliklerle kavram öğrenimi arasında anlamlı ilişki yoktur. Dolayısıyla matematiksel kavramların etkinliklerle öğretimi matematik dersine yönelik tutumla yordanamaz. Araştırma verilerine göre öğrencilerin sosyal etkileşim düzeyleri ile matematik başarıları arasında anlamlı ilişki olmadığı görülmüştür. Dolayısıyla matematiksel kavramların etkinliklerle öğretimi sosyal etkileşim düzeyi ile yordanamaz. ACODESA metoduyla hazırlanan etkinlikle kavram öğreniminin sosyal etkileşim düzeyi ve tutum özelliklerine bakılmaksızın tüm öğrencilerde etkili olduğu söylenebilir.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to examine the effects of 6th grade students' attitudes towards mathematics lesson and their social interaction levels on concept teaching with activities. Correlational design, one of the quantitative research methods, was used in the research. The research population consists of students studying at the 6th grade level in secondary schools affiliated to the Ministry of National Education in the Esenler district of Istanbul in the 20222023 academic year. The research sample was determined as thirty-three 6th grade students studying in a secondary school affiliated to the Ministry of National Education in Esenler district of Istanbul. Convenience sampling method was used while selecting the research sample.“Sociometry Test”,“Attitude Scale Towards Mathematics Lesson”and“Multipliers and Multiples Achievement Test”were used while collecting data in the study. The activities within the scope of the research were prepared by the researcher using the ACODESA method. This method is based on the basic principles of cooperative learning, scientific discussion and self-reflection in the construction of mathematical concepts. The characteristics of the students were determined by the sociometry test and the attitude scale. With the designed activities, the concepts of multipliers and multiples were taught. At the end of the activity applications that lasted for 4 weeks, the study was terminated by applying an achievement test. Obtained data were analyzed by correlation analysis. According to the research data, there is no significant relationship between the attitude towards the mathematics lesson and the activities and concept learning. Therefore, teaching mathematical concepts with activities cannot be predicted by the attitude towards the mathematics lesson. According to the research data, it was seen that there was no significant relationship between students' social interaction levels and their mathematics achievement. Therefore, teaching mathematical concepts with activities cannot be predicted by the level of social interaction. It can be said that concept learning with the activity prepared with the ACODESA method is effective for all students regardless of their social interaction level and attitude characteristics.