Afgan göçmen sorunları: Uşak örneği
Afghan immigrant issues: the case of Uşak
- Tez No: 822624
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ŞERİFE DURMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Labour Economics and Industrial Relations
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 174
Özet
Göç, insanlık var olduğu sürece kaçınılmaz bir süreçtir. Aynı zamanda yaşam koşulları, ekonomik sorunlar, güvenlik gibi birçok problemle birlikte şekillenmektedir. Göçmenlerin karşılaştıkları sorunlar oldukça çeşitlilik göstermekte ve ülkeden ülkeye farklılıklar gösterebilmektedir. Birey ve topluluklara göre farklılık gösteren nedenlerden ötürü göç sürecine katılanlar gittikleri bölgelerde birçok dönüşüme sebep olmaktadır. Bununla birlikte göç edenler açısından da birçok dönüşüm söz konusudur. Göçmenler göçü gerçekleştirdikten sonra birçok problemle karşı karşıya kalmaktadır. Dolayısıyla bu çalışmada Afgan göçmen sorunları: Uşak örneği başlığı altında göçmenlerin sorunları incelenmiştir. Çalışmanın birinci bölümünde kavramın oluşma sürecinin yanı sıra göçün ortaya çıkma nedenleri ve bu nedenlere paralel olarak göç çeşitlerinin kategorize edilmesinden bahsedilmektedir. Ayrıca göç hareketliliğini açıklamaya çalışan ve göç kavramını birbirinden farklı olarak değerlendiren göç kuramları da bu çalışmanın birinci bölümünde yer almaktadır. Çalışmanın ikinci bölümünde ise göçmenlerin sorunları ile ilgili genel bir çerçeve çizilmektedir. Çalışmanın üçüncü bölümünde ise çalışmanın örneklemi olan Afgan göçmenler hakkında bilgiler ve göç sürecine katılımları yer almaktadır. Çalışmanın dördüncü bölümünde Uşak'ta yaşayan 24 Afgan göçmen ile yaşadıkları sorunlar üzerine nitel görüşmeler yapılmıştır. Elde edilen veriler bu kısımda analiz edilmiştir. Çalışma sonucunda farklı farklı nedenlerden ötürü göç eden Afgan göçmenler için göç ettikleri bölgeleri belirlerken de farklı değişkenlerin etkili olduğu ve siyasi, ekonomik, güvenlik, ailevi, toplumsal, eğitim ile ilgili birçok farklı faktörlere bağlı olarak göç ettikleri bulgusu elde edilmiştir. Türkiye'ye göç etmelerinde de kültür ile ilgili faktörler ağırlıklı olmak üzere istihdam koşulları, coğrafi konum ve sosyal bağlantılar gibi faktörler etkili olmuştur. Ayrıca göçmenlerin göç ettikten sonra birçok farklı sorunlarla karşı karşıya kaldıkları bulgusu elde edilmiştir. Özellikle iş gücü piyasasına katılımda göçmenler göçmen kimliklerinden ötürü farklı şekillerde birçok sorunla karşı karşıya kalmışlardır. İş ararken dil problemi, işverenin göçmen çalışanları işe almak istememesi gibi sorunlar yaşayan göçmenler çalışma hayatına katıldıktan sonra da düşük ücretle çalışma, sigortasız işlerde çalışma, fazla mesai, taciz, iş kazaları, kendi işini kuramamak ve vasıfsız ve ağır işlerde çalıştırılmak gibi birçok farklı problemle karşı karşıya kaldıkları gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Migration is an inevitable process as long as humanity exists. At the same time, it is shaped by many problems such as living conditions, economic problems, security. The problems faced by immigrants are quite diverse and may differ from country to country. Due to reasons that differ according to individuals and communities, those who participate in the migration process cause many transformations in the regions they go to. However, there are many transformations in terms of immigrants. Immigrants face many problems after they migrate. Therefore, in this study, the problems of immigrants were examined under the title of Afghan immigrant problems: The case of Uşak. In the first part of the study, besides the formation process of the concept, the reasons for the emergence of migration and the categorization of migration types in parallel with these reasons are mentioned. In addition, theories of migration, which try to explain migration mobility and evaluate the concept of migration differently from each other, are also included in the first part of this study. In the second part of the study, a general framework is drawn about the problems of immigrants. In the third part of the study, there is information about the Afghan immigrants, who are the sample of the study, and their participation in the migration process. In the fourth part of the study, qualitative interviews were conducted with 24 Afghan immigrants living in Uşak on the problems they experienced. The obtained data are analyzed in this section. As a result of the study, it was found that different variables were effective in determining the regions they migrated to for Afghan immigrants who migrated for different reasons and they migrated depending on many different factors related to political, economic, security, family, social and education. Factors such as employment conditions, geographical location and social connections, especially cultural factors, were effective in their migration to Turkey. In addition, it has been found that immigrants face many different problems after emigrating. Immigrants have faced many problems in different ways due to their immigrant identity, especially in their participation in the labor market. Immigrants, who have problems such as language problems while looking for a job, the employer's unwillingness to hire immigrant workers, are faced with many different problems such as working for low wages, working in uninsured jobs, overtime, harassment, work accidents, not being able to start their own business, and being employed in unskilled and heavy jobs. have been observed.