Türkiye'de sosyal devlet, sivil toplum kuruluşları ve COVID-19 ile mücadele
Social state in Turkey, non-governmental organizations and fighting COVID-19
- Tez No: 823310
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ DENİZ ACARAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Kamu Yönetimi, Law, Public Administration
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Polis Akademisi
- Enstitü: Güvenlik Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ceza Adaleti Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Ceza Adaleti Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 220
Özet
Bu çalışmanın amacı, sosyal devlet ve sivil toplum kuruluşlarının aralarındaki ilişkiyi inceleyip tarihsel süreç ve kavramsal bakımdan değerlendirmektir. Bu iki olgunun birlikte ele alınması sonucu alandaki olumlu ve olumsuz çıktılar tespit edilmiş ve çözüm önerisi sunulmuştur. Ayrıca bu çalışma Covid-19 sorununu sosyal devlet ve sivil toplum kuruluşları bağlamında incelemektedir. Sosyal devlet ve sivil toplum kuruluşları temelde insan onuruna yaraşır asgari hayat sunmayı, dezavantajlı toplumsal kesimlerin yaşam standardını yükseltmeyi, toplumun refah seviyesini artırmayı, sosyal barışı ve fırsat eşitliğini sağlamayı hedeflemektedir. Bu minvalde çalışmanın iddiası; sosyal devlet ve sivil toplum kuruluşlarının bütüncül yaklaşım doğrultusunda birbirlerini destekledikleri yönündedir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to investigate the relationship between the social state and non-governmental organizations and evaluate them in terms of historical progress and conceptive. As a result of concidering these two cases together, positive and negative outputs in the field were determined and a resolutin proposition was presented. In addition, this study investigates the Covid-19 problem in the context of the social state and non-governmental organizations. The social state and non-governmental organizations aim to supply a minimum life worthy of human dignity, to elevate the living standard of disadvantaged social partion, to increase to welfare level of the society, to ensure social peace and evenness of opportunity. The claim of working in this manner; the social state and non-governmental organizations assist each other in line with the holistic approach.