Encounters, norms, crowding: an application of the normative theory and methods in Turkey
Karşılaşmalar, normlar, kalabalıklık; normatif teori ve yöntemlerinin Türkiye'de bir uygulaması
  1. Tez No: 824047
  2. Yazar: MERYEM BİHTER BİNGÜL BULUT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MAUREEN P. DONNELLY
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Peyzaj Mimarlığı, Landscape Architecture
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Colorado State University
  10. Enstitü: Yurtdışı Enstitü
  11. Ana Bilim Dalı: Peyzaj Mimarlığı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
Milli parklar doğal ve kültürel önemlerinden dolayı yılda milyonlarca ziyaretçi çekmektedir. Milli parklara yapılan ziyaret sayısı dünyada hızla artmaktadır. Bu alanlara yapılan ziyaretin yüksek seviyede olması, sosyal ve çevresel etkilerin uygun seviyelerde tutulmasıyla ilgili endişeler yaratmıştır. Milli parklardaki rekreasyonel aktivitelere erişim ve katılım talebi arttıkça hem çevre bütünlüğüne ekolojik bağlamda zarar vermekte hem de ziyaretçilerin deneyim kalitesini düşürebilmektedir. Milli parkların topluma tam bir potansiyel kazandırması için ziyaretçi deneyimlerinin kalitesi yüksek seviyede tutulmalıdır. Literatürde, ziyaretçi deneyiminin kalitesi, taşıma kapasitesi kavramı ile ele alınmaktadır. Amerika Birleşik Devletleri'nde milli parklar için, taşıma kapasitesi ile ilgili Kabul Edilebilir Değişim Sınırları (Limits of Acceptable Change, LAC), Ziyaretçi Etki Yönetimi (Visitor Impact Management, VIM) ve Ziyaretçi Deneyimi ve Kaynak Koruma (Visitor Experience and Resource Protection, VERP) gibi çeşitli yönetim modelleri geliştirilmiş ve uygulanmıştır. Bu yönetim modellerinin ortak amacı göstergelerin ve standartların ölçülebilir etkilerinin belirlenmesi ve oluşturulmasıdır. Fakat Türkiye'deki milli parklar için bu tarz hem doğal çevrenin hem de ziyaretçi deneyiminin kalitesini korumak ve izlemek için yönetim modelleri yoktur ve bu konulardaki çalışmalar çok kısıtlıdır. Bu tezin başlıca amacı, Türkiye'deki ulusal kuram ve yöntemlerin uygulanabilirliğini, ziyaretçilerin karşılaştıkları normların ve kalabalık algılarının karşılıklı ilişkilerine değinerek incelemek ve böylece ülkenin milli parklarının yönetimi için uygun göstergelerin ve kalite standartlarının belirlenmesidir.
Özet (Çeviri)
National parks attract millions of visitors a year due to their natural and cultural importance. The number of visits to national parks has been rapidly increasing around the world. The high level of visitation to these areas has generated concerns about sustaining appropriate levels of social and environmental impacts. Growing demand for access and participation in recreational activities in national parks can damage both the ecological integrity of the environment, as well as reducing the quality of visitor experiences. The quality of visitor experiences must be maintained at a high level for national parks to contribute their full potential to society. In the literature, the quality of the visitor experience has been addressed through the concept of carrying capacity. In the United States, several planning frameworks have been developed and applied for National Parks relating to carrying capacity such as Limits of Acceptable Change (LAC), Visitor Impact Management (VIM), and Visitor Experience and Resource Protection (VERP). These frameworks share a common idea of identifying and establishing quantitative impact indicators and standards. National Parks in Turkey, however, have no such framework for monitoring the quality of both the natural environment and the visitor experience. Research on these issues is also very limited. The primary purpose of this dissertation is to examine the applicability of normative theory and methods in Turkey by addressing the interrelationships of visitor encounter norms and perceptions of crowding, resulting in the identification of appropriate indicators and standards of quality for management of the country's national parks.