The effect of war o children, and how international organizations support them
Savaşın çocuklar üzerindeki etkisi ve uluslararası kuruluşların onları nasıl desteklemektedir
  1. Tez No: 824509
  2. Yazar: İSKENDER GELİR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ALİSON DAVİES
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Swansea University / Prifysgol Abertawe
  10. Enstitü: Prifysgol Abertawe
  11. Ana Bilim Dalı: Yurtdışı Enstitü
  12. Bilim Dalı: Okul Öncesi Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 59
Özet
Bu çalışma savaşın çocuklar üzerindeki etkilerini ve uluslararası kuruluşlar ve sivil toplum kuruluşların bu çocuklara psikolojik, ruhsal ve eğitim anlamında ne tür destekler ve yardımlar yaptığını inceliyor. Çalışmada incelen çocuklar özellikle Irak, Suriye ve Afganistan'daki çocuklardır. Çocuklar direk ya da dolaylı olarak savaşlardan etkileniyorlar. Yapılan tahminlere göre bir milyondan fazla çocuk savaşlardan etkileniyorlar. Bu sayı dünya nüfusunun toplamının altıda biridir. Çocuklar öldürebilirler ve istismar edilebilirler. Ayrıca ebeveynleri öldürülebilir ve psikolojik olarak bur tur kayıplardan çok etkilenebilirler ve bu etkileri yaşam boyu olabiliyor. Dahası bu çocuklar travma sonrası stres bozukluğu da yaşayabilirler. Lakin, sivil toplum kuruluşlar artan bir şekilde savaşın etkilerini bu tur çocuklar üzerinde azaltmak için programlar ve projeler yürütüyorlar. Uluslararası kuruluşlar da (örneğin Dünya Bankası) bu çocukların bulunduğu toplumları ve hükûmetleri savaş/çatışma sonrasında kredi ve fon vererek destekliyor.
Özet (Çeviri)
This study explores the effects of war on children, and how governmental and non- governmental organizations (NGOs) support these children in terms of psychological and mental health well- being, and education. Children are physically directly and indirectly affected by armed conflict. It is estimated that the number of children affected by war or conflict is one billion. This figure is one sixth of the total world population. Children are killed, maimed, exploited and abused during and after conflict. They may lose their parents/caregivers and are also psychologically affected by such conflicts, such effects have an enduring impact on them. What is more they can experience post- traumatic stress disorder (PTSD). However, non- governmental organizations (NGOs) are increasingly conducting programmes and projects in order to alleviate the effects of war on children. Governmental organizations such as the World Bank support communities and governments in war- affected countries through post- conflict funds or credit.