Covıd-19 pandemisinin sağlık harcamaları üzerine etkisi: Türkiye ve seçilmiş OECD ülkeleri karşılaştırması
The impact of the Covid-19 pandemic on health expenditure: A comparison between Turkey and selected OECD countries
  1. Tez No: 825071
  2. Yazar: FURKAN SAKA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YUNUS DEMİRLİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Maliye, Finance
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 117
Özet
Sağlık bireylerin sadece hastalıklı ya da engelli olmayışını değil, aynı zamanda bireylerin ruhen, bedenen ve sosyal yönden tam bir iyilik içinde olmasını ifade etmektedir. Sağlık ve bireylerin refahı arasında pozitif yönlü bir ilişki olduğu gibi; ekonomik büyüme ve bireylerin sağlık düzeyi arasında da pozitif bir ilişki vardır. Nitekim Aralık 2019'da Çin'de ortaya çıkan Covid-19 salgını, dünya genelinde insan sağlığını olumsuz etkilemekle birlikte 21.yüzyılda dünya ekonomisinin negatif büyümesine yol açan ilk pandemi olarak kayıtlara geçmektedir. Pandeminin etkilerini ortadan kaldırmak ve ekonomik büyüme ve kalkınmayı tekrar sağlamak amacıyla dünya ülkelerinin büyük harcamalar yaptıkları gözlemlenmiştir. Bu sebeple bu çalışmada Covid-19 pandemisi döneminde ekonomik büyüme ve kalkınmanın yeniden sağlanması amacıyla Türkiye'de yapılan sağlık harcamaları incelenmiştir. İncelenen verilerin anlamlı olabilmesi için Türkiye'nin sağlık harcamaları ile OECD ülkelerinin sağlık harcamalarının karşılaştırmalı analizi yapılmıştır. Analiz sonuçlarına göre ekonomik büyüme ve kalkınmanın sağlanabilmesi için Türkiye'nin sağlık harcamalarının gayri safi yurt içi hasıladaki payını ve kişi başına sağlık harcamalarını artırması gerektiği anlaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Health refers not only to the absence of disease or disability, but also to the complete mental, physical and social well-being of individuals. Just as there is a positive relationship between health and the well-being of individuals, there is also a positive relationship between economic growth and the level of health of individuals. In fact, the Covid-19 pandemic that emerged in China in December 2019 has been recorded as the first pandemic to cause negative growth in the global economy in the 21st century, while negatively affecting human health worldwide. It has been observed that countries around the world have made huge expenditures to eliminate the effects of the pandemic and restore economic growth and development. For this reason, this study analyses the health expenditures made in Turkey to restore economic growth and development during the Covid-19 pandemic. In order for the data analysed to be meaningful, a comparative analysis of Turkey's health expenditure and OECD countries' health expenditure was carried out. According to the results of the analysis, it is understood that Turkey should increase the share of health expenditure in GDP and per capita health expenditure in order to ensure economic growth and development.