Predicting middle school students' mathematics achievement using decision trees
Karar ağaçları kullanarak ortaokul öğrencilerinin matematik başarılarının yordanması
- Tez No: 825527
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ İLKER KALENDER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Ölçme ve Değerlendirme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 110
Özet
Günümüzde, Türkiye de dahil olmak üzere pek çok ülkede, eleştirel ve esnek düşünebilen, olaylara farklı açılardan bakabilen, ortak sorunlara yaratıcı çözümler geliştirebilen bireyler yetiştirmek büyük önem taşıyor. Bu amaca ulaşmanın yollarından biri de nitelikli matematik eğitimi vermektir. Bu nitelikli eğitim sürecinde öğrencilerin program hedeflerini ne ölçüde karşıladığının belirlenmesi, birey yetiştirme sürecinin önemli ve temel bir parçasıdır. Nitelikli ölçme ve değerlendirme uygulamalarına sahip bir müfredat kullanılarak çağın gereklerine uygun eğitim verilmelidir. Bu çalışma, yordayıcı bir ölçme ve değerlendirme yaklaşımı olarak kullanılan dört sınıf düzeyindeki ortaokul öğrencilerinin eğitim-öğretim yılının iki yarıyılı sonundaki matematik başarılarını tahmin etmeyi amaçlamaktadır. Öğrencilerin dönem sonu başarılarını tahmin etmede sınavların, kısa sınavların, ödevlerin ve öğretmen gözleminin önemini incelemek için karar ağacı analizi olan Chi-squared Automatic Interaction Detection (CHAID) kullanılmıştır. Çalışmanın sonucunda birinci dönem genel olarak incelendiğinde kısa sınavların öğrenci başarısının en iyi yordayıcısı olduğu, sınavların ise genellikle ikinci dönemin en iyi yordayıcısı olduğu tespit edilmiştir. Öğretmenler ve öğrenciler için çıkarımlar belirtilmiştir.
Özet (Çeviri)
In today's world, it is crucial to raise individuals who can think critically and flexibly, see things from a variety of perspectives, and develop creative solutions to common challenges in many countries including Türkiye. One of the ways to attain this purpose is to provide qualified mathematics education. During this qualified education determining the extent to which students meet the program goals is an important and fundamental part of the process of educating the individuals. Education should be provided in accordance with the requirements of the age using a curriculum with qualified measurement, assessment, and evaluation practices. This study aims to predict middle school students' achievement at four grade levels in mathematics at the end of the semester utilized as a predictor measurement and assessment approach. Chi-squared Automatic Interaction Detection (CHAID), a decision tree analysis, was used to examine the importance of exams, quizzes, homework, and teacher observation in predicting the end-of-semester achievements. As a result of the study, when the first semester is examined in general, quizzes are mostly determined as the best predictor of student success, while exams are generally for the second semester. Implications for teachers and students are stated.