Application of regional flood frequency analysis through L-moments
  1. Tez No: 82708
  2. Yazar: ALTAN OKUR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. A. ÜNAL ŞORMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 158
Özet
öz L-MOMENTLER YÖNTEMİ İLE BÖLGESEL SEL FREKANS ANALİZİNİN UYGULANMASI OKUR, Altan Yüksek Lisans, İnşaat Mühendisliği Bölümü Tez Yöneticisi : Prof. Dr. A. Ünal Sorman Ocak 1999, 158 sayfa Hidrolik yapıların tasannu belirli bir dönüş aralığı için gözlemlenmesi beklenen bir tasarım değerini gerektirir. İstatistiksel bir metod olan frekans analizi bu amaçla kullanılır. Bu çalışmada, Türkiye'de Batı Karadeniz bölgesindeki onaltı tane seçilmiş istasyonun yıllık anlık maksimum akımlarına yeni bir teknik olan L- Momentler tekniği kullanılarak noktasal ve Bölgesel Frekans Analizi uygulanmıştır. Bu çalışma; konuyla ilgili literatür araştırmasını, çalışmanın amaç ve kapsamını, L-Momentlerin ve Bölgesel Frekans Analizinin teorisini ve analizler için kullanılan bilgisayar programları hakkında bilgiyi içermektedir. Bunlara ek olarak, analizlerin Batı Karadeniz bölgesine uygulanması, elde edilen sonuçlar ile birlikte sunulmuştur. Analizlerin parametreleri ve sonuçları üzerine tartışmalar ve daha sonraki çalışmalar için öneriler verilmiştir.Parametre tahmini için L-Momentler metodu kullanılmıştır. Bölgesel Frekans Analizinde Gösterge Sel Metodu bölgeselleştirme tekniği olarak kullanılmıştır. Tahmin edilen tekerrür değerlerinin doğruluğu Monte Carlo simulasyonu kullanılarak bölgesel L-Moment algoritması ile elde edilmiştir. Türkiye'de Batı Karadeniz bölgesinde Mayıs 1998'de görülen selin dönüş aralıkları da analiz edilmiştir. Anahtar Kelimeler : Noktasal Frekans Analizi, Bölgesel Frekans Analizi, L- Momentler Metodu, Uyumsuzluk Ölçüsü, Heterojenlik ölçüsü, Dağılımın Uygunluğu Ölçüsü, Bölgesel L-Moment Algoritması, 1998 Karadeniz Seli. VI
Özet (Çeviri)
ABSTRACT APPLICATION OF REGIONAL FLOOD FREQUENCY ANALYSIS THROUGH L-MOMENTS OKUR, Altan M.S., Department of Civil Engineering Supervisor : Prof. Dr. A. Ünal Sorman January 1999, 158 pages The design of hydraulic structures requires a design value expected to be observed in a given return period. Frequency analysis, being a statistical method, is used for this purpose. In this study, both at-site frequency analysis and Regional Frequency Analysis are carried out through a recent technique called L-Moments for the annual maximum discharges of sixteen selected sites in Western Blacksea region in Turkey. This study covers the review of literature on the subject, purpose and scope of the study, theory of L-Moments and Regional Frequency Analysis and information about the computer programs used for the analyses. In addition to these, application of the analyses to the Western Blacksea region is presented together with the obtained results. Discussions on the parameters and results of the analyses and recommendations for the further studies are provided.... 111Method of L-Moments is used for parameter estimation. The regionalization technique used in Regional Frequency Analysis is the Index-Flood procedure. The accuracy of the estimated quantiles is assessed through the regional L-Moment algorithm using Monte Carlo simulation. The return periods of the flood discharges which have occurred in Western Blacksea region in Turkey in May, 1998 are also analyzed. Keywords : At-site Frequency Analysis, Regional Frequency Analysis, Method of L-Moments, Discordancy Measure, Heterogeneity Measure, Goodness-of-Fit Measure, Regional L-Moment Algorithm, Blacksea 1998 Flood. IV