Hasta mahremiyeti yönünden bilgi güvenliği ve yeni medya ilişkileri: Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi örneğinde risk yönetimi
Information security and new media relations in terms of patient privacy: Risk management in the case of Ege University Medical Faculty Hospital
- Tez No: 827406
- Danışmanlar: PROF. DR. ABDURRAHMAN HÜSEYİN BASKIN, ÖĞR. GÖR. VAHİDE BAYRAKAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sağlıkta Kalite Geliştirme ve Akreditasyon Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sağlıkta Kalite Geliştirme ve Akreditasyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 122
Özet
Dünyadaki ve Türkiye'deki sağlık kuruluşlarında, kaliteli sağlık hizmetlerinin sunumu için belirlenen ve kurumlar tarafından uyulması gereken standartlar, sağlık sisteminin dinamik yapısı gereği sürekli olarak geliştirilmekte ve güncellenmektedir. Bu tezin ana argümanlarından biri; sağlıkta kalite geliştirme ve akreditasyonda gelecekte yapılacak olan gelişim ve güncellemelere katkı sunmaktır. Çalışma; Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Acil Tıp Anabilim Dalında görevli akademik ve idari personellerle birimde sağlık hizmeti alan hasta ve hasta yakınlarının bilgi güvenliği ve mahremiyetlerinin, yeni medya araçlarıyla ihlal edilmesine neden olabilecek ramak kala olaylar belirlenmiş, risk analizleri yapılarak söz konusu risklere yönelik düzenleyici önleyici iyileştirici etkinlikler değerlendirilmiştir. Araştırma kapsamında, iş akışlarına engel olunmayacak şekilde ve gönüllülük esasına göre, hekim, hemşire ve destek personellerine yönelik dört ayrı toplantı düzenlenmiş, toplantılar isimler anonimleştirilerek kayıt altına alınmıştır. Toplantılarda belirlenen ramak kala olayların iş akışlarına etkisinin etki ve olasılık puanlama tabloları Dokuz Eylül Üniversitesi Risk Yönergesi kullanılarak oluşturulmuş, ardından da risk seviyeleri belirlenmiştir. Toplantılarda, hekim, hemşire ve destek personelleri tarafından toplam 25 ramak kala belirlenmiştir. Söz konusu çalışma gruplarıyla yapılan analize göre; bir ramak kala olayın risk seviyesi düşük risk, iki ramak kala olayın risk seviyesi orta risk, altı ramak kala olayın risk seviyesi yüksek risk ve 16 ramak kala olayın risk seviyesi çok yüksek risk olarak belirlenmiştir Kaliteli bir sağlık hizmeti sunumunun temel prensiplerinin; etkin, verimli, güvenli, adil, söz verilen zamanda ve hasta, hasta yakını ve çalışan odaklı sağlık hizmetinin verilmesi olarak tanımlanmasından yola çıkarak, söz konusu kaliteyi artırmaya ve bir mağduriyet yaşanmasının önüne geçilebilmesine yönelik belirlenen ramak kala olaylarla kök neden analizlerinin yapılması sonucu elde edilen veriler ışığında kurum içinde düzeltici önleyici iyileştirici etkinlikler planlanıp zaman içinde takip edilmesi gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
Healthcare institutions worldwide, including those in Turkey, continuously strive to develop and update the standards that must be adhered to by organizations in order to provide high-quality healthcare services. The dynamic nature of the healthcare system necessitates constant improvement and updates. One of the main arguments of this thesis is to contribute to the future developments and updates in quality improvement and accreditation in the field of healthcare. The study focuses on identifying near-miss incidents that could potentially lead to breaches of information security and privacy of patients and their families within the Emergency Medicine Department of Ege University Medical Faculty Hospital. Risk analyses were conducted, and regulatory preventive and corrective measures were evaluated in relation to these identified risks. During the research, four separate meetings were organized for physicians, nurses, and support staff, ensuring that workflows were not disrupted and participation was voluntary. The meetings were recorded with anonymized participant names. The impact of the identified near-miss incidents on workflows was assessed using impact and probability scoring tables based on the Dokuz Eylül University Risk Management Directive, and risk levels were determined. A total of 25 near-miss incidents were identified during the meetings with physicians, nurses, and support staff. Based on the analysis conducted with these groups, the risk level of a single near-miss incident was categorized as low risk, two near-miss incidents as medium risk, six near-miss incidents as high risk, and 16 near-miss incidents as very high risk. Given the foundational principles of providing high-quality healthcare services, which include effectiveness, efficiency, safety, fairness, timely delivery, and a patient, family, and employee-centered approach, it is crucial to conduct root cause analyses on the identified near-miss incidents. These analyses aim to improve the identified quality gaps and prevent potential grievances. Based on the data obtained from these analyses, corrective, preventive, and improvement activities should be planned within the organization and monitored over time.