Performance evaluation in basketball by using statistical techniques
İstatistiksel yöntemlerle basketbolda performans ölçümü
- Tez No: 82757
- Danışmanlar: ÖMER GÜCELİOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İstatistik, Statistics
- Yıl: 1999
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İstatistik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 69
Özet
oz İSTATİSTİKSEL YÖNTEMLERLE BASKETBOLDA PERFORMANS ÖLÇÜMÜ SÜRÜCÜ, Banş Yüksek Lisans, İstatistik Bölümü Tez Yöneticisi : Öğr. Gör. Ömer GÜCELİOĞLU Temmuz 1999, 69 sayfa Spor istatistikleri üzerine dünyada, özellikle Amerika Birleşik Devletleri'nde, birçok istatistiksel çalışma yapılmaktadır. Bunlar daha çok basketbol, beyzbol, futbol ve tenis gibi popüler spor dallarında yapılan çalışmalardır. Türkiye'de ise Gençlik ve Spor Genel Müdürlüğü tarafından sadece spor klüpleri ve bu klüplere kayıtlı lisanslı sporcuların sayılarını gösteren istatistikler tutulmaktadır. Bunlara ek olarak, son yıllarda bazı federasyonlar kendi branşlarının istatistiksel kayıtlarını tutmaya başlamışlardır. Ancak bunlar istenilen düzeyde değildir. Buna dayalı olarak da spor konusundaki istatistiksel çalışmalar yok denecek kadar azdır.Basketbol, ülkemizde istatistiksel verileri en düzenli ve kapsamlı tutulan spor dalıdır. Buna rağmen bu spor dalı üzerine, istatistiksel metodlar kullanarak ciddi analizler yapılmamaktadır. Oyuncuların performansları Türkiye Basketbol Federasyonunun belirlediği bir formulasyon yardımıyla ölçülmektedir. Her sezonun sonunda yapılan değerlendirmelerle“En Değerli Oyuncu”seçilmektedir. Fakat“En Değerli Oyuncu”seçiminde yararlanılan formulasyonda kullanılan katsayıların istatistiksel bir anlam taşıyıp taşımadığı test edilmemiştir. Ayrıca bu değerlendirmede oyuncuların maçlardaki oynama zamanlan dikkate alınmamıştır. Bu çalışmada, basketbol istatistiklerinde yer alan faktörlerin oyuncuların ve takımların başarılarında ne derece etkili olduğu temel bileşenler analizi ve çoklu regresyon kullanarak araştırılmıştır. Aynca oyuncuların performanslarının nasıl ölçülebileceği sorusunun yanıtlanması da amaç edinilmiştir. Anahtar Kelimeler : Performans, En Değerli Oyuncu, Temel Bileşenler Analizi, Çoklu Regresyon. VI
Özet (Çeviri)
ABSTRACT PERFORMANCE EVALUATION IN BASKETBALL BY USING STATISTICAL TECHNIQUES SÜRÜCÜ, Bans M. S., Department of Statistics Supervisor : Inst. Ömer GÜCELÎOGLU July 1999, 69 pages In the world, especially in the USA, there are many statistical studies being made on sports statistics. These studies are particularly on some popular sports branches, such as basketball, baseball, football and tennis. But in Türkiye, only statistical data of sports clubs and licensed sportsmen of these clubs are recorded by the General Directorate of Youth and Sports. Furthermore, some federations have begun to record their own statistical data about their branches in the recent years. However, these are not at the desired level. Depending on this, the statistical analysis studies on sports are few. mIn our country, basketball is a sports branch for which statistical data are recorded much more regularly and in detail. In spite of this fact, serious statistical analyses are not made on this sports branch. Performances of players are evaluated by using a fixed formulation determined by Turkish Basketball Federation. At the end of every season,“Most Valuable Player”is selected with the aid of evaluations made. But, it has not been tested whether the coefficients used in the“Most Valuable Player”selection have some statistical meaning or not. Moreover, playing times of players have not been taken into consideration. In this study, researches on the effects of factors taking place in basketball statistics on players and their teams are made by using principal components analysis and multiple regression methods. It is also aimed to respond the question about how performances of players can be evaluated. Key Words : Performance, Most Valuable Player, Principal Components Analysis, Multiple Regression. IV