Digitalization of the legal field and how it transformed law firms, a study of Afghanistan legal field and law firms throughout digitalization (2001-2021)
Hukuk alanının dijitalleşmesi ve hukuku nasıl dönüştürdüğü, Afganistan'ın hukuk alanı ve dijitalleşmesi boyunca hukuk büroları üzerine bir araştırma (2001-2021)
- Tez No: 828121
- Danışmanlar: PROF. DR. TURAN ERMAN ERKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Atılım Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme (İngilizce) Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 108
Özet
Bu tez, hukuk alanındaki dijitalleşme konusunu ve Hukuk Bürolarının dönüşümünü incelemektedir. Dijitalleşme, endüstriyel gelişme açısından buhar gücünün, elektrifikasyonun ve bilgisayarların gelişiyle eşdeğerdir. Dijitalleşme, hukuk endüstrisinde bir terim haline gelmiştir ve hukuk endüstrisinin kaderinde büyük bir etki yaratmıştır. Daha önce yapılan birçok araştırma dijitalleşme konusunu tartışmıştı ancak bu tez, hukuk alanının dijital dönüşüm anlayışını, hukuk bürolarını, mahkemeleri ve ilgili profesyonelleri nasıl etkilediğini hukuk firmaları için dijitalleşmenin sonuçlarının ne olduğunu, hukuk firmalarının dijitalleşmeye nasıl tepki verdiğini daha geniş bir şekilde göstermeyi amaçlıyor. Yapılan araştırmalar önemli değişikliklere işaret ediyor. Bununla birlikte, alan ölçeğinde bize gerçekte ne olduğunu anlatan bir bilgi eksikliği var. Sonuç olarak, dijitalleşmenin; mahkemeler, firmalar, hukuk sistemleri ve bu kurumlarda yer alan profesyoneller üzerindeki etkilerinin neler olduğunun anlaşılmasının yanı sıra karakterlerin nasıl ve neden değiştiğine ve dijitalleşmeye verdikleri belli tepkilere dair bir anlayış kazandırmak için bu tezde hukuk dünyasının dönüşümsel değişimini araştırılmıştır. Bu tür konuları inceleyerek bu tez, profesyonel hukuk hizmetleri için mesleki rollerin ve iş modellerinin temel sonuçlarını ve hukuk bürosunun yeni teknoloji şirketleriyle nasıl etkileşime girebileceğini açıklığa kavuşturmayı amaçlamaktadır. Çalışmanın bulguları, dijitalleşmenin hukuk alanında göz ardı edilemeyecek bir terim olduğunu göstermektedir. Dijitalleşme, hukuk firmaları kadar hukuk alanını da etkilemiştir. Birçok kanun, dijitalleşmeden etkilenmiş ve benzer şekilde dijitalleşme ile birlikte hukuk bürolarının özellikleri de değişmiştir.
Özet (Çeviri)
This thesis examines the issue of digitalization in the legal field and also the transformation of Law Firms. Digitalization is equivalent to the arrival of steam power, electrification, and computers in terms of industrial development. Digitalization seems to have become a term in the legal industry, generating a great enthusiasm in the legal industry's fate. Many previous research discussed the issue of digitalization but this thesis aims to illustrate more widely the understanding of digital transformation of the legal field, how it affected the law firms, courts and professional involved and what is the result of digitalization for them and legal firms and how law firms reacted toward digitalization. The research that has been done hints to significant changes; nevertheless, there exists a dearth of information from the field scale that tells us what has actually occurred. As a result, I investigate the transformational change of the legal world in this thesis in order to gain an understanding of what the effects of digitalization have been on courts, firms, legal system, and the professionals involved in these institutions, as well as to gain an understanding of how and why the characters have reacted to digitalization in the specific ways that they have So, by exploring such issues this thesis intends to clarify the basic consequences for professional roles and business models for professional legal services and how law firms can interact with new tech companies. The findings of the study indicates that digitalization is a term that cannot be ignored in the legal field. Digitalization has affected the legal field as well as law firms. Many laws have been affected by digitalization and similarly the characteristics of the law firms have been changed due to digitalization.