Tarihsel bağlamsallaştırmanın değerlendirilmesine ilişkin öğretmenlerin görüşlerinin incelenmesi
Examining teachers' views on the evaluation of historical contextualization
- Tez No: 828380
- Danışmanlar: PROF. DR. YASEMİN DEMİRCAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Tarih, Education and Training, History
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilgiler Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Tarih Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 102
Özet
Tarihsel bağlam, olayların gerçekleştiği zamandaki ve mekandaki toplumsal, siyasal, ekonomik, dini vs. koşullar bütünü olarak ifade edilmektedir. Bağlamsallaştırma ise tarihsel bağlamları doğrultusunda olayların, belgelerin veya kişilerin eylemlerinin analiz edilmesi şeklinde ifade edilebilir. Çalışmada tarihsel bağlam ve bağlamsallaştırma kavramları alan yazın doğrultusunda tartışılmıştır. Öğrencilerde bağlamsallaştırma becerisinin geliştirilmesi için öne sürülen stratejiler açıklanmış ve bu konuda yapılan çalışmalara yer verilmiştir. Çalışma temel nitel araştırma deseninde yapılmıştır. Araştırmanın çalışma grubu ölçüt örneklem doğrultusunda oluşturulmuştur. Görüşme formu ile elde edilen veriler kodlanmış, kodlamalardan kategorilere ulaşılmıştır. Bulgulardan hareketle katılımcıların programındaki içerik, bilgi aktarım geleneği ve programı yetiştirme kaygısının amaçlanan beceri öğretimini gerçekleştiremedikleri sonucuna ulaşılmıştır. Bağlamsallaştırma becerisinin önemini bu sorunlar temelinde değerlendirmişlerdir.
Özet (Çeviri)
Historical context is defined as the totality of social, political, economic, religious, etc. conditions at the time and place of the events. Contextualisation, on the other hand, can be defined as the analysis of events, documents or actions of people in line with their historical context. In this study, the concepts of historical context and contextualisation were discussed in line with the literature. The strategies suggested for the development of contextualisation skills in students were explained and the studies conducted on this subject were included. The study was conducted in basic qualitative research design. The study group of the research was formed according to criterion sampling. The data obtained with the interview form were coded and categories were reached from the coding. Based on the findings, it was concluded that the participants could not perform the intended skill teaching in a vicious cycle of the content of the programme, the tradition of knowledge transfer and the concern of raising the programme. They evaluated the importance of contextualisation skill on the basis of these problems.