The relationship between financial incentives and employee performance: The mediation role of job satisfaction and motivation
Mali teşvikler ile çalışan performansı arasındaki ilişki: İş tatmini ve motivasyonun arabuluculuk rolü
- Tez No: 829287
- Danışmanlar: DOÇ. DR. CEYHAN ÇİĞDEMOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Atılım Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme (İngilizce) Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme (İngilizce) Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
Bu çalışma, finansal teşvikler ile çalışan performansı arasındaki ilişkiyi, özellikle iş tatmini ve motivasyonun aracı etkilerine odaklanarak araştırmayı amaçlamaktadır. Farklı bir katılımcı örneğinden veri toplamak için enine kesitsel bir anket tasarımı kullanan nicel bir araştırma metodolojisi kullanıldı. Bir Google Forms anketi geliştirildi ve kolayda örnekleme stratejisi ile çeşitli sektörlerde çalışan ve finansal teşvik alan bireylere anket formu dağıtıldı. Çalışmanın bulguları, finansal teşviklerin çalışan performansı üzerinde önemli bir negatif doğrudan etkisi ve çalışan performansı üzerinde önemli bir pozitif toplam etkisi olduğunu ortaya koydu. Bu sonuç, söz konusu değişkenlerin olumlu doğrudan etkisini vurgulayan önceki araştırmaların aksine olabilir. Ancak finansal teşviklerin iş doyumu ve motivasyon üzerinde olumlu etkileri olduğu görülmüştür. Analiz, finansal teşvikler ile çalışan performansı arasındaki ilişkide hem iş tatmini hem de motivasyonun aracı rolünü desteklemiştir. Sonuçlar, finansal teşvikler, iş tatmini, motivasyon ve çalışan performansı arasındaki karmaşık dinamikler hakkında fikir vererek mevcut bilgi birikimine katkıda bulunur. Çalışma, sınırlamalarını kabul ediyor ve bu ilişkileri etkileyen altta yatan mekanizmaları ve bağlamsal faktörleri daha fazla araştırmak için gelecekteki araştırmalar için potansiyel yollar öneriyor. İlgili kuruluşlar çalışan yönetimi stratejilerini optimize etmek ve çalışan performanslarını iyileştirmek için bu çalışmadan elde edilen pratik uygulamalardan yararlanabilir.
Özet (Çeviri)
This research study aims to investigate the relationship between financial incentives and employee performance, with a particular focus on the mediating effects of job satisfaction and motivation. A quantitative research methodology was employed, utilizing a cross-sectional survey design to collect data from a diverse sample of participants. A Google Forms questionnaire was developed and using a convenient sampling strategy, the form was distributed to individuals employed in various industries and organizations who receive financial incentives in Djibouti. The study's findings revealed a significant negative direct effect of financial incentives on employee performance and significant positive total effect on employee performance, in somehow it may contrary the previous research emphasizing their positive direct impact. However, financial incentives were found to have positive effects on job satisfaction and motivation. The analysis supported the mediating roles of both job satisfaction and motivation in the relationship between financial incentives and employee performance. The results contribute to the existing body of knowledge by providing insights into the complex dynamics between financial incentives, job satisfaction, motivation, and employee performance. The study acknowledges its limitations and suggests potential avenues for future research to further explore the underlying mechanisms and contextual factors influencing these relationships. Organizations can benefit from the practical implications derived from this study to optimize their employee management strategies and enhance employee outcomes.