Zenginleştirilmiş glisirizin ekstresi eldesi ve saflaştırılması
Extraction and purification of enriched glycyrrhizin extract
  1. Tez No: 830333
  2. Yazar: BORA KARAGÜL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HALİL İBRAHİM UĞRAŞ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Farmasötik Toksikoloji, Kimya, Pharmaceutical Toxicology, Chemistry
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Düzce Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Doğal ve Bitkisel Ürünler
  12. Bilim Dalı: Kozmetik Ürünler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
Glisirizin, meyan kökü bitkisinin en önemli etken maddesidir. Bu tez çalışması glisirizin eldesi ve saflaştırılması için metot geliştirilmesi üzerinedir. Bu kapsamda meyan kökü bitkisinden elde edilen ekstraktlar için ekstraksiyon metodu belirlenmiş ve ardışık saflaştırma basamaklarından sonra flash kromatografi cihazı ile fraksiyonlarına ayrılması gerçekleştirilmiştir. Meyan kökü ekstraksiyonlarında en etkin değerlerin alkol/su karışımlarında olduğu tespit edilmiştir. Tercih edilen alkol çözücüleri etanol ve metanol'dur. Ekstraksiyon işlemlerini sırasıyla adsorban uygulaması ve asidik-bazik ortamda çöktürme işlemleri uygulanarak glisirizinin amonyum tuzu formunda eldesi sağlanmıştır. Flash kromatografi işlemleri uygulanarak saflaştırma basamakları gerçekleştirilmiş olup zenginleştirilmiş glisirizin amonyum tuzu elde edilmiştir. Elde edilen glisirizin amonyum tuzu (amonyum glisirizat) yapı tayini için LC-MS-MS, HPLC ve NMR analizleri ile desteklenmiştir. Ayrıca glisirizin amonyum tuzunun sitotoksisite çalışmaları gerçekleştirilmiş ve ticari glisirizin standardı ile karşılaştırılmıştır. Elde edilen ürünün toksisite göstermediği belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Glycyrrhizin is the most important active ingredient of the licorice root plant. This thesis is on the development of a method for the extraction and purification of glycyrrhizin. In this context, an extraction method was determined for the extracts obtained from the licorice root plant and the fractions were separated by flash chromatography after sequential purification steps. It has been determined that the most effective values in licorice root extractions are in alcohol/water mixtures. Preferably are ethanol and methanol. Glycyrrhizin was obtained in the form of ammonium salt by applying the extraction processes, respectively, the adsorbent application and the precipitation in acidic-basic medium. Purification steps were carried out using flash chromatography, and enriched glycyrrhizin ammonium salt was obtained. The structure of the obtained glycyrrhizin ammonium salt (ammonium glycyrrhizate) was determined by LC-MS-MS, HPLC, and NMR analyses. In addition, cytotoxicity studies of glycyrrhizin ammonium salt were performed and compared with the commercial standard. It was determined that the obtained product didn't indicate toxicity.