Crohn hastalığının TLR4 reseptörü ile ilişkisi
The relationship of Crohn disease with TLR4 receptor
- Tez No: 830875
- Danışmanlar: PROF. DR. SEVGİ KALKANLI TAŞ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Genetik, Moleküler Tıp, Tıbbi Biyoloji, Genetics, Molecular Medicine, Medical Biology
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Hamidiye Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tıbbi Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Tıbbi Biyoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 67
Özet
Amaç: Bu çalışmadaki amaç NF-κB ve TLR4 ekspresyonları araştırılarak inflamasyondaki rolünü belirlemek ayrıca TLR4'ün aktivitesinin Crohn hastalığında prognostik biyobelirteç ve terapötik hedef olarak kullanılıp kullanılamayacağının belirlenmesidir. Gereç ve Yöntem: 20 aktif dönem Crohn hastasından ve 20 sağlıklı gönüllülerden alınan periferik kandan periferik kan mononüklear hücreler izole edildi. Ardından hücreler LPS ile 1 gün uyarıldı. TLR4 ve NF-κB'nin mRNA ifadeleri qPCR yapılmıştır. TLR4 protein düzeyi Western blot yöntemiyle incelenmiştir. Pro inflamatuar sitokin olan IL-1B ve IL-18 düzeyleri ELISA yöntemi çalışılmıştır. Bulgular: Çalışmamızda LPS ile uyarım öncesi ve sonrası TLR4 (önce 13,69 kat, sonra 6,38 kat) (sırasıyla p=0,0013, p=0,015) ve NF-κB'nin (önce 11,21 kat, sonra 2,22 kat) (sırasıyla p=0,022, p=0,027) mRNA ifadelerinin düştüğü gözlemlenmiştir. IL 1B ve IL-18 düzeyleri uyarım öncesi (sırasıyla p=0,022, p=0,0125) ve sonrası (sırasıyla p=
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of this study was to investigate the expressions of NF-κB and TLR4 to determine their role in inflammation, as well as to determine whether the activity of TLR4 can be used as a prognostic biomarker and therapeutic target in Crohn's disease. Materials and Methods: PBMC were isolated from 20 active Crohn's disease patients and 20 healthy volunteers. Subsequently, the cells were stimulated with LPS for 1 day. The mRNA expressions of TLR4 and NF-κB were analyzed using qPCR. The TLR4 protein level was examined using the Western Blot. The levels of IL-1B and IL-18 were studied using the ELISA method. Results: In our study, it was observed that the mRNA expressions of TLR4 (before 13.69-fold, after 6.38-fold) (p=0.0013, p=0.015, respectively) and NF-κB (before 11.21-fold, after 2.22-fold) (p=0.022, p=0.027, respectively) decreased after stimulation with LPS. The levels of IL-1B and IL-18 were found to be lower compared to the control group both before (p=0.022, p=0.0125, respectively) and after (p=