Göçmenlerin ekonomik entegrasyonu ve göçmen girişimciliği arasındaki ilişkinin incelenmesi
Examination the relationship between economic integration of migrants and immigrant entrepreneurship
  1. Tez No: 830890
  2. Yazar: EYAD ALSAMOU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. YUSUF ÖCEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Düzce Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 134
Özet
Dünya nüfusunun %3'ü göçmen olarak kabul edilmektedir. Bu rakam, son yıllarda Orta Doğu'daki olaylarla birlikte artış göstermiştir. Yaklaşık 240 milyon insanın farklı coğrafyalara, kültürlere ve dillere sahip olan ülkelere göç ettiği bilinmektedir. İnsanların kendi ülkelerinden başka ülkelere göç etme sebepleri bulunmaktadır. Bu sebeplerinin en başında can güvenliği gelmektedir. Siyasal, ekonomik, sosyal ve hukuki sorunlar sebebiyle kişiler yaşadıkları yerlerden ayrılıp, gittikleri yerleşim yerlerinin kültürlerinden etkilenmektedir. Aynı zamanda kendi kültürlerini farklı kanallar aracılığıyla iletmektedirler. Bu çalışmanın amacı göçmenlerin ekonomik entegrasyonu ve göçmen girişimciliği arasındaki ilişkinin incelenmesidir. Ayrıca göçmenlerin ekonomik entegrasyonu ölçeği geliştirilmesi araştırmanın alt amaçlarındandır. Araştırmanın alt amaçlarından biriside göçmenlerin ekonomik entegrasyon ve girişimcilik algılarına yönelik demografik gruplar arasında farklıları incelemektir. Bu kapsamında araştırmanın evrenini İstanbul ilinde yaşayan göçmenler oluşturmaktadır. Kolayda örneklem yönteminin kullanıldığı bu çalışmada 347 veri anket tekniği ile toplanmıştır. Nicel yöntemlerden ilişkisel tarama modelinin kullanıldığı çalışmada toplanan verilere frekans, faktör, korelasyon, regresyon ve farklılık analizleri uygulanmıştır. Frekans analizi bulgularına göre erkek katılımcıların daha çok olduğu, katılımcıların %85'inin lise ve üniversite mezunu, çoğunun evli, büyük çoğunluğunun işçi, Türkiye'de kaldığı sürenin 7-9 yıl arası olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Faktör analizi bulgularına göre göçmenlerin ekonomik entegrasyonu ile ilgili beş boyut ortaya çıkmıştır. Bu boyutlar sosyal devlet algısı, yasalara uyum, gelir durumu, iş kurma ve iş olanaklarıdır. Göçmen girişimciliği ile ilgili üç boyut çıkmıştır. Bu boyutlar risk alma, proaktiflik, yenilikçiliktir. Göçmenlerin ekonomik entegrasyonunun göçmen girişimciliği üzerine etkisini incelemek üzere çoklu doğrusal regresyon analizleri yapılmıştır. Yapılan analiz sonucunda yasalara uyumun, gelir durumunun, iş kurmanın ve iş olanaklarının göçmen girişimciliği üzerinde etkisinin olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Yapılan farklılık analizleri sonucuna göre göçmenlerin ekonomik entegrasyonu ve göçmen girişimciliği algılarına yönelik demografik gruplar arasında anlamlı farklılıkların olduğu sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The world's population sees 3% as migrants. This figure has increased in recent years with events in the Middle East. It is known that approximately 240 million people have migrated to countries with different geographies, cultures, and languages. There are reasons for people to migrate from their countries to other countries. The primary reason is the safety of life. Due to political, economic, social, and legal problems, people leave their places of residence and are influenced by the cultures of the places they go. They also convey their own cultures through various channels. The aim of this study is to examine the relationship between the economic integration of migrants and migrant entrepreneurship. Another sub-objective of the study is the development of a scale for the economic integration of migrants. One of the sub-objectives of the study is to examine the differences between demographic groups regarding migrants' perceptions of economic integration and entrepreneurship. In this context, the universe of the study consists of migrants living in Istanbul. In this study, where the convenience sampling method is used, 347 data were collected with the survey technique. In the study where relational screening model from quantitative methods is used, frequency, factor, correlation, regression, and difference analyses were applied to the collected data. According to the findings of the frequency analysis, it was concluded that there are more male participants, 85% of the participants are high school and university graduates, most of them are married, the majority are workers, and the duration of stay in Turkey is between 7-9 years. According to the factor analysis findings, five dimensions related to the economic integration of migrants have emerged. These dimensions are the perception of the welfare state, compliance with laws, income status, setting up a business, and job opportunities. Three dimensions have emerged regarding migrant entrepreneurship. These dimensions are risk-taking, proactiveness, and innovativeness. Multiple linear regression analyses were conducted to examine the effect of migrants' economic integration on migrant entrepreneurship. As a result of the analysis, it was concluded that compliance with laws, income status, setting up a business, and job opportunities have an effect on migrant entrepreneurship. As a result of the difference analyses, it was concluded that there are significant differences between demographic groups regarding perceptions of migrants' economic integration and migrant entrepreneurship.