Covid-19 tedavisinde kullanılan bazı yardımcı ilaçlarının kuantum kimyasal hesaplamaları ve moleküler kenetleme analizleri
Quantum chemical calculations and molecular docking analysis of some auxiliary drugs used in the treatment of covid-19
  1. Tez No: 831080
  2. Yazar: GÜLDANE SENA ÇATAL
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NESLİHAN KAYA KINAYTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilim ve Teknoloji, Fizik ve Fizik Mühendisliği, Science and Technology, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Nanobilim ve Nanoteknoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Nanobilim ve Nanoteknoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 119
Özet
2019 yılının sonlarında Çin'in Vuhan Eyaleti'nde solunum yolu hastalığı belirtileriyle ortaya çıkan Covid-19 tüm dünyaya yayılıp hayatı durdurmasıyla 2020 yılı ve sonrasına damgasını vurmuştur. Bu tez çalışmasında Covid-19 tedavisinde kullanılan bazı yardımcı ilaç etken maddelerinin kuantum kimyasal hesaplamaları ve moleküler kenetleme analizleri gerçekleştirildi. İlaç etken maddelerinin deneysel karakterizasyon analizleri FTIR spektroskopisi, RAMAN spektroskopisi ve UV-Görünür bölge spektrofotometresi kullanılmıştır. Kuantum kimyasal hesaplamalar için Gaussian09 paket programı DFT/B3LYP/6311G(d,p) temel seti kullanılmıştır. Moleküllerin optimize geometrik parametreleri, titreşim modları, moleküler elektrostatik potansiyel (MEP) yüzey haritaları bu temel set kullanılarak hesaplanmıştır. HOMOLUMO enerjileri için TD-DFT/B3LYP/6311G(d,p) temel seti tercih edilmiştir. Elde edilen deneysel ve teorik veriler karşılaştırıldığında birbirleriyle uyumlu oldukları gözlemlenmiştir. Bu tez çalışmasında Covid-19 tedavisinde kullanılan yardımcı ilaçların Covid-19 proteini (PDB ID:6M03) üzerindeki etkinliğini değerlendirebilmek için moleküler kenetleme analizi yapılmıştır. Moleküler kenetleme çalışmaları AutoDockVina programı kullanılarak gerçekleştirilmiştir. Moleküler kenetleme analiz sonuçlarından 6M03 proteininin bronkodilatör ilaç grubundan indakaterole en iyi bağlanma afinitesi gösterdiği belirlenmiştir. Tüm veriler değerlendirildiğinde bir molekülün yapısı, içerdiği atomlar, kimyasal kararlılığı gibi özelliklerin moleküler kenetleme skorunu etkilediği belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Covid-19, which emerged with the symptoms of respiratory disease in China's Wuhan Province at the end of 2019, left its mark on 2020 and beyond as it spread to the whole world and stopped life. In this thesis, quantum chemical calculations and molecular chelation analyzes of some auxiliary drug active ingredients used in the treatment of Covid-19 were performed. FTIR spectroscopy, RAMAN spectroscopy and UV-Visible spectrophotometer were used for experimental characterization analyzes of drug active ingredients. Gaussian09 package program DFT/B3LYP/6311G(d,p) basis set was used for quantum chemical calculations. Optimized geometric parameters of the molecules, vibration modes, molecular electrostatic potential (MEP) surface maps were calculated using this basic set. TD-DFT/B3LYP/6311G(d,p) basis set is preferred for HOMOLUMO energies. When the experimental and theoretical data obtained were compared, it was observed that they were compatible with each other. In this thesis study, molecular docking analysis was performed to evaluate the effectiveness of the auxiliary drugs used in the treatment of Covid-19 on the Covid-19 protein (PDB ID: 6M03). Molecular chelation studies were carried out using the AutoDock-Vina program. From the results of the molecular docking analysis, it was determined that the 6MO3 protein showed the best binding affinity for indacaterol from the bronchodilator drug group. When all data were evaluated, it was determined that properties such as the structure of a molecule, the atoms it contains, and its chemical stability affect the molecular docking score.