Görsel sanatlar dersinde edinilen bilginin seramik uygulama sürecine transferi
Knowledge acquired in the visual arts course transfer to ceramic application process
  1. Tez No: 832088
  2. Yazar: ELİF KÜBRA ZARARSIZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. REYHAN YÜKSEL GEMALMAYAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Resim-İş Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 143
Özet
Bu araştırmanın temel amacı Görsel Sanatlar dersinde lise 11.sınıf öğrencilerinin üç boyutlu yaratıcı düşünme sürecinde transfer becerisinin yerini incelemektir. Araştırmada nitel ve nicel araştırma yöntemlerinin birlikte kullanılmasına olanak sağlayan durum çalışması yöntemlerinden“Görsel Durum Çalışması”yöntemi kullanılmıştır. Çalışma grubunu belirlemek için olasılık dışı örnekleme yöntemlerinden uygun amaçlı örnekleme tekniği kullanılmıştır. Bu bağlamda araştırma Ankara ili Çankaya ilçesinde bulunan 'Ankara Atatürk Lisesi'nde 2022-2023 eğitim-öğretim yılında 11.sınıfta eğitim gören toplam 10 öğrenci ile yapılmıştır. Araştırmada veri toplama aracı olarak, Hazırbulunuşluk Değerlendirme Aracı, Öğrenci Günlükleri, Gözlem Formu, Yaratıcılık Rubriği, Sanat Benlik Kavramı Ölçeği ve Yarı-Yapılandırılmış Görüşme Soruları kullanılmıştır. Hazırlanan ders programı dört hafta süreyle her biri 40 dakikadan oluşacak şekilde toplam sekiz ders saati uygulanarak oluşturulmuştur. Araştırmadan toplanan veriler ve görsel dokümanlar bilgisayar ortamına aktarılmış; elde edilen sonuçlar, temalar, kategoriler ve kodlar bağlamında analiz edilmiş, frekans ve yüzdelik değişimler ile betimsel analizi yapılmıştır. Anketten elde edilen veriler, bilgisayar ortamına aktarılmış, uygun veri analiz programı olan SPSS 29 kullanılarak analiz edilmiştir. Amaçlar yönünde çalışmadan edinilen bulgular, üç boyutlu seramik uygulama sürecine öğrencilerin, önceden edindikleri bilgileri aktarabildiklerini göstermiştir. Öğrenciler transfer becerilerini ve bütünleştirebilme becerilerini yaratıcı düşünme ve uygulama sürecinde etkin olarak kullanabilmişlerdir.
Özet (Çeviri)
The main purpose of this reseach is to examine the place of transfer skill in the three-dimensional creative thinking process of 11th grade high school students in the Visual Arts course.“Visual Case Study”method, one of the case study methods that allows the use of qualitative and quantitative research methods together, was used in the study. In order to determine the study group, appropriate purposive sampling technique from non-probability sampling methods was used. In this context, the research was conducted with a total of 10 students studying in the 11th grade in the Ankara Atatürk High School in the Çankaya district of Ankara province in the 2022-2023 academic year. Readiness Assessment Tool, Student Diaries, Observation Form, Creativity Rubric, Art Self-Concept Scale and Semi-Structured Interview Questions were used as data collection tools. The prepared lesson program was created by applying a total of eight lesson hours, each consisting of 40 minutes for four weeks. The data and visual documents collected from the research were transferred to the computer environment; the results obtained were analyzed in the context of themes, categories and codes, and descriptive analysis was made with frequency and percentage changes. The data obtained from the questionnaire were transferred to the computer environment and analyzed using the appropriate data analysis program SPSS 29. In line with the objectives, the findings of the study showed that the students were able to transfer their prior knowledge to the three-dimensional ceramic application process.