İş birliğine ilişkin eğitim paketinin özel eğitim öğretmenlerinin iş birliği ile çalışma becerilerine etkisi: Bir karma yöntem araştırması
The effect of collaboration education package on special education teachers' collaborative working skills: A mixed method research
- Tez No: 832101
- Danışmanlar: DOÇ. DR. EYLEM DAYI
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Eğitim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Özel Eğitim Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 170
Özet
Bu araştırmada, özel eğitim okullarında görev yapan öğretmenlere sunulan eğitim paketinin öğretmenlerin iş birliği ile çalışma becerilerine etkisi incelenmiştir. Araştırma kapsamında mesleki gelişimi destekleyici eğitim paketi geliştirilmiş ve uygulaması gerçekleştirilmiştir. Uygulama sürecinde öğretmenlere geri bildirim verilmiştir. Araştırma kapsamında ölçme aracı olarak kullanabilmek ve alana kazandırmak amacıyla yapı geçerliliği sağlanan Öğretmen İş Birliği Becerileri Ölçeği geliştirilmiştir. Karma yöntemler araştırması eş zamanlı müdahale deseninin kullanıldığı bu araştırmanın nicel boyutunda eşleştirilmiş deney (n=16) ve kontrol (n=16) gruplarına öntest sontest yapılmış, nitel boyutunda ise deney grubu ile yarı yapılandırılmış görüşmeler gerçekleştirilmiştir. Araştırma sonucunda uygulaması gerçekleştirilen İş Birliğine İlişkin Eğitim Paketi'nin öğretmenlerin iş birliği becerilerini artırdığı, nicel ve nitel bulguların birbirini doğruladığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In this study, the effect of the training package offered to the teachers working in special education schools on the skills of working in collaboration was examined. Within the scope of the research, a training package supporting professional development was developed and implemented. Teachers were given feedback during the implementation process. Within the scope of the research, the Teacher Collaboration Skills Scale, which also provides construct validity, was developed in order to use it as a measurement tool and to bring it into the field. In the quantitative dimension of this research, in which the mixed methods research simultaneous intervention design was used, the paired experimental (n=16) and control (n=16) groups were pretested and posttested, and in the qualitative dimension, semi-structured interviews were conducted with the experimental group. As a result of the research, it was seen that the training package on cooperation, which was implemented, increased the collaboration skills of teachers, and the quantitative and qualitative findings confirmed each other.