Öğretmenlerin eleştirel düşünme ve problem çözme becerileri ile program okuryazarlığı arasındaki ilişki
The relationship between teachers' critical thinking and problem solving skills with curriculum literacy
  1. Tez No: 832301
  2. Yazar: MESUDE KARAAĞAÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EDA GÜRLEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretim Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 180
Özet
Bu araştırmanın amacı, öğretmenlerin eleştirel düşünme ve problem çözme becerisi ile program okuryazarlığı arasındaki ilişkinin belirlenmesidir. Bu amaç doğrultusunda öncelikle öğretmenlerin eleştirel düşünme, problem çözme becerisi ve program okuryazarlığı düzeyinin belirlenmesi amaçlanmaktadır. Çalışmada öğretmenlerin branşlarının belirlenen becerilere etkisinin incelenmesi amacıyla dört farklı branş -fen bilimleri, matematik, Türkçe ve İngilizce- belirlenmiştir. Karma desende yürütülen bu çalışmada 2022-2023 eğitim öğretim yılında Muş ili merkezde bulunan 114 öğretmen yer almaktadır. Araştırmanın nitel boyutunda yarı yapılandırılmış görüşme formu kullanılmıştır. 16 öğretmen ile yapılan görüşmeler sonucunda elde edilen veriler içerik analizi ile çözümlenmiştir. Araştırmanın nicel boyutunda araştırmacılardan izin alınarak kullanılan“Eleştirel Düşünme Ölçeği”,“Problem Çözme Envanteri”ve“Program Okuryazarlık Ölçeği”yer almaktadır. Araştırmadan elde edilen bulgular doğrultusunda öğretmenlerin eleştirel düşünme becerisinin iyi düzeyde olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Eleştirel düşünmenin branş değişkeninde anlamlı bir farklılık olmadığı görülmüştür. Öğretmenlerin problem çözme becerisinde de iyi düzeyde olduğu tespit edilmiştir. Problem çözme becerisi branşlara göre anlamlı bir farklılık göstermemektedir. Öğretmenlerin program okuryazarlığının iyi düzeyde olduğu belirlenmiştir. Ayrıca, öğretmenlerin program okuryazarlık düzeylerinin branşlarına göre anlamlı bir farklılık göstermediği sonucuna ulaşılmıştır. Araştırmada, öğretmenlerin eleştirel düşünme ve program okuryazarlığı arasında orta seviyede, pozitif ve anlamlı bir ilişki bulunmuştur. Öğretmenlerin problem çözme becerisi ile program okuryazarlığı arasında orta seviyede, pozitif ve anlamlı bir ilişki bulunmuştur. Öğretmenlerin eleştirel düşünme ve problem çözme becerisi arasında orta seviyede pozitif ve anlamlı bir ilişki bulunmuştur. Öğretmenlerin eleştirel düşünme, problem çözme ve program okuryazarlığı arasındaki ilişki incelendiğinde eleştirel düşünme, problem çözme becerisi ve program okuryazarlığı arasında pozitif yönde ve orta düzeyde bir ilişki olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to determine the relationship between critical thinking and problem solving skills and curriculum literacy. For this purpose, it is aimed to reveal the teachers' critical thinking, problem solving skills, and curriculum literacy level. Also, the effect of teachers' branches of service has been examined. This study, carried out in a mixed design, 114 teachers, science, mathematics, Turkish and English teachers in Muş in the 2022-2023 academic year. In the qualitative research, opinions were obtained from 16 teachers with a semi-structured interview form. For quantitative research, scales which are used with permission from the researchers. It was concluded that the critical thinking skills of the teachers were at a high level. There was no significant difference in the branch variable. It has been determined that the teachers are at a good level in their problem solving skills. Problem solving skills do not show a significant difference to branches. It was determined that the curriculum literacy of the teachers was at a good level. It was concluded that the curriculum literacy levels of the teachers did not show a significant difference to branches. A moderate, positive, and significant relationship was found between teachers' critical thinking and program literacy. A moderate, positive, and significant relationship was found between teachers' problem solving skills and program literacy. A moderately positive and significant relationship was found between teachers' critical thinking and problem solving skills. There was a positive and moderate relationship between critical thinking, problem solving skills and curriculum literacy.