Until the door is closed?: Women's fear of crime in Ankara
Kapı kapanana kadar mı?: Ankara'da kadınların suç korkusu
  1. Tez No: 833710
  2. Yazar: CEYDA BECERİKLİ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHMET BARIŞ KUYMULU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, Sociology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 141
Özet
Bu çalışmanın temel amacı, kentsel kamusal alanda kadınların günlük deneyimlerini etkileyen ataerkil ilişkilerin mekansal bir yansıması olarak kadınların kentsel kamusal alandaki suç korkusunu incelemektir. Bu çalışma, metodoloji olarak feminist duruş kuramı kullanılarak yirmi bir kadınla yüz yüze gerçekleştirilen yarı yapılandırılmış derinlemesine mülakatlara dayalı bulgular sunarak, kadınların suç korkusunun kentsel kamusal alan deneyimlerini, yani kamusal alan kullanımını, güvenlik endişelerini, hareketlilik olanaklarını ve bununla baĢa çıkma mekanizmalarını Ankara örneğinde nasıl etkilediğini anlatmaya çalışmaktadır. Kadınların suça maruz kalma korkusu, erkek şiddeti, cinsel saldırı ve tacize maruz kalma korkusundan farklıdır ve kentsel kamusal alanı özgürce kullanmalarını sınırlar. Bu bağlamda bu çalışma, kadınların kentsel kamusal alan coğrafyasını zihinsel güvenlik haritalarıyla nasıl deneyimlediklerini ve suça maruz kalma korkusuyla nasıl başa çıktıklarını kadınların gerçek deneyimleri üzerinden anlamayı amaçlamaktadır. Çalışma bulgularının da desteklediği gibi, kadınların suç korkusu erkeklerin kentsel coğrafya deneyimlerinden farklılaşmakta ve toplumdaki ataerkil statükonun devamını sağlamaktadır. Bu bağlamda, çalışmanın amacı, kentsel kamusal alan ve toplumsal cinsiyet iliĢkilerinin anlaşılması için kapsamlı bir çerçevenin geliştirilmesidir.
Özet (Çeviri)
The main objective of this study is to examine women's fear of crime in urban public space as a spatial reflection of patriarchal relations that affect women's everyday experience of urban public space. This study endeavors to understand how women's fear of crime affects their experience of urban public space, namely the use of public space, safety concerns, mobility opportunities, mechanisms of coping with it in the case of Ankara by presenting findings based on semi-structured in-depth interviews with twenty-one women were conducted in face-to-face through using a feminist standpoint theory as a methodology. Women's fear of being exposed to crime differs from the fear of being exposed to male violence, sexual assault and harassment and limits their free use of urban public space. In this regard, this study aims to understand how women experience the geography of urban public space with their mental maps of safety and how they deal with the fear of being exposed to crime through women's actual experiences. As the research findings support, women's fear of crime differentiates their experience of urban geography from that of men and ensures the perpetuation of the patriarchal status quo in society. In this context, the aim of the study is to ensure the development of a comprehensive framework for the understanding of the urban public space and of gender relations.