Russian-speaking students' educational experience and integratıon process into Turkish society
Rusça konuşan öğrencilerin eğitim deneyimleri ve Türk toplumuna entegrasyon süreci
  1. Tez No: 834103
  2. Yazar: GUZEL MINAZOVA
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYLİN ÇAKIROĞLU ÇEVİK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, Sociology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: TED Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Programlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Göç Çalışmaları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 136
Özet
Bu tez, Rusça konuşan çocukların okulda ve Türk toplumunda yaşadıkları zorlukları araştırmaktadır. Ayrıca, bu tez, anne-çocuk konusunun birbiriyle bağlantılı olduğu Rusça konuşan anneleri de incelemektedir. Bu amaçla, Rusça konuşan annelerin Türkiye'ye taşınma nedenleri, eğitim ve iş deneyimleri, Türkçe öğrenme ve uyumları göz önüne almaktadır. Ardından, bu annelerin çocukları bu çalışmanın ana konusu olduğu için, bu annelerin Rusça konuşan çocuklarını ilgilendiren konular incelenmektedir. Bu çocukların okuldaki ve Türk toplumundaki deneyimlerini araştırmak için, okul seçimi için kriterler, birinci nesil göçmen çocukların uyumu, öğretmenler, sınıf arkadaşları, Rusça konuşan çocuklar ve anneleri arasındaki ilişkiler, çok kültürlü bir ailede Rusça ve Türkçe öğrenme ve kullanma; dillerin Rusça konuşan çocukların akademik performansına etkisi, bu çocukların eğitiminde ebeveynlerin rolü; Rusça konuşan çocukların tanımlanması, Türkiye'de Rus kimliğinin korunma yolları ve çocukların eğitim, iş ve ikamet ülkesi konuları incelenmektedir. Türk toplumundaki Rusça konuşan çocukların eğitim ve entegrasyon deneyimini incelemek amacıyla nitel yarı yapılandırılmış çevrimiçi görüşmeler Rusça konuşan annelerle gerçekleştirilmiştir. Toplamda, 15 anne çalışmaya katılmış ve 21 çocuk incelenmiştir. Bu nedenle, bu çalışma, Türkiye'deki Rusça konuşan çocuklarla ilgili literatürdeki bir boşluğu doldurabilecek bilimsel bir çalışma niteliğindedir çünkü bu tez, çocukların eğitim ve entegrasyon süreçlerinde karşılaştıkları özel dikkat gerektiren zorlukları ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis explores Russian-speaking children's difficulties at school and in Turkish society. This thesis also studies Russian-speaking mothers who moved to Turkey as the mother-children topic is interconnected. For this purpose, the reasons for the relocation of Russian-speaking mothers to Turkey, their educational and work experience, the study of the Turkish language, and their adaptation were considered. Then, the topics concerning the Russian-speaking children of these mothers were studied as they are the main subjects of this work. To investigate these children's experiences at school and in Turkish society, the criteria for choosing a school, the adaptation of first-generation migrant children, relations between teachers, classmates, Russian-speaking children, and their mothers, the study and use of Russian and Turkish in a multicultural family; the influence of languages on the academic performance of Russian-speaking children, the role of parents in the education of these children; identification of Russian-speaking children, ways of maintaining Russian identity in Turkey and children's plans concerning study, work and country of residence were examined. Qualitative semi-structured online interviews with Russian-speaking mothers were conducted to study the educational and integration experience of Russian-speaking children in Turkish society. In total, 15 mothers took part in the study, and 21 children were examined. Thus, this study is a scientific work that can fill the gap in the literature regarding Russian-speaking children in Turkey since this thesis presents a general description of children and the difficulties they face in educational and integration processes that require special attention for further study and problem-solving.