A narrative inquiry into in-service EFL teachers' immunity: Erzurum case
Hizmetiçi İngilizce öğretmenlerinin öğretmen bağışıklığı üzerine bir anlatı çalışması: Erzurum örneği
- Tez No: 834548
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ PINAR SALI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yabancı Diller Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 158
Özet
Bu anlatı çalışmasının amaçları İngilizceyi yabancı dil olarak öğreten hizmetiçi öğretmenlerin bağışıklık türlerinin neler olduğunu ortaya çıkarmak, belirli öğretmen bağışıklığı türündeki kişisel gelişim yollarını araştırmak ve öğretmenlerin mevcut bağışıklık düzeylerine etki eden faktörleri araştırmaktır. Bu amaçları gerçekleştirmek için, Erzurum Karaçoban'da devlet okullarında çalışan 20 hizmet içi İngilizce öğretmeni ile yarı yapılandırılmış, derinlemesine görüşme yürütülmüştür. Veriler tematik içerik analizi metodu kullanılarak analiz edilmiştir ve amaçlı örnekleme kullanılmıştır. Çalışmanın bulguları üç çeşit öğretmen bağışıklığı olduğunu ortaya çıkarmıştır: üretken, uyumsuz ve ortada bağışıklık. Çalışmaya katılan öğretmenlerin pek çoğu yüksek bağışıklığa veya üretken bağışıklığa; üç öğretmen düşük ya da uyumsuz bağışıklığa ve iki öğretmen de ortada bağışıklığa daha yakın gözükmektedir. Öğretmenler mesleklerinde, tetikleme, bağlantı, yeniden düzen kurma ve stabilizasyon aşamalarını içeren öz-örgütleme süreçlerinden geçmişlerdir. Öğretmenlerin dokuzu stabilizasyon aşamasında; yedisi yeniden düzen kurma aşamasında; ikisi bağlantı aşamasında ve ikisi tetikleme aşamasındadır. Çoğu öğretmenin stabilizasyon aşamasında olduğu ortaya çıkmıştır. Öğretmenler bu aşamalardan geçerken, okul ya da idare, veli, öğretmenin kendisi, meslektaşlar, müfredat, çevre ya da jeoloji ve öğrenciler gibi faktörlerden etkilenmişlerdir. Sonuç olarak, derinlemesine görüşmelerin bulguları göstermiştir ki, üretken bağışıklı, uyumsuz bağışıklı ve orta bağışıklı öğretmenler öz-örgütleme sürecindeyken çeşitli ve zorlu mesleki gelişim yollarından geçmekte ve farklı faktörler onların bağışıklık düzeylerini etkilemektedir. Tüm by bulgulara bağlı olarak bazı çıkarımlar, sınırlamalar ve dil öğretmenlerinin bağışıklık düzeylerini arttırabilmek için çeşitli öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The main aims of this narrative inquiry are to reveal the main types of teacher immunity, explore individual pathways of development in a particular teacher immunity type, and search for factors contributing to teachers' current immunity levels. In order to achieve these aims, semi-structured, in-depth interviews were conducted with 20 in-service EFL teachers working in state schools in Erzurum Karaçoban. Data were analyzed by means of the thematic content analysis method, and purposive sampling was applied. The study's findings revealed that there were three types of teacher immunity: productive, maladaptive, and halfway immunity. Most of the teachers who participated in the study had high immunity or productive immunity; three teachers seemed closer to low or maladaptive immunity, and two teachers to halfway immunity. It was also seen that in their professional pathways, the teachers went through self-organization processes, which included the stages of triggering, linking, realignment, and stabilization. Nine of the teachers were in the stabilization stage; seven of them were in the realignment stage; two of them were in the linking stage; and two of them were in the triggering stage. It was revealed that most teachers were in the stabilization stage. While teachers were going through these stages, there were some factors which influenced them such as school or administration, parents, the teacher herself or himself, colleagues, the curriculum, the environment or geography, and students. Finally, the findings of the in-depth interviews showed that the productively immunized, maladaptively immunized, and halfway immunized teachers went through various and challenging paths of professional development through the self-organization process, and that different factors influence their immunity levels. In light of all these findings, some implications, limitations, and suggestions were put forward in order to develop language teacher immunity.