(Cu2L) (L=N-2-hidroksi-4-metilfenil-4-oxo-2-pentalketimine) kompleksinin kristal yapısının ve magnetik özelliklerinin incelenmesi
The Investigation of the crystal structure and magnetic properties of (Cu2L) (L=N-2-hydrocsi-4-methylfenyl-4-oxo-2-pentalketimine)
- Tez No: 83461
- Danışmanlar: PROF. DR. YALÇIN ELERMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 61
Özet
ÖZET Yüksek Lisans Tezi [Cu2L](L=N-2-HİDROKSİ-4-METİLFENİL-4-OXO-2- PENTALKETIMİNE) KOMPLEKSİNİN KRİSTAL YAPISININ VE MAGNETİK ÖZELLİKLERİNİN İNCELENMESİ Eyüp DUMAN Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Fizik Mühendisliği Anabilim Dalı Danışman : Prof. Dr. Yalçın ELERMAN Jüri : Prof. Dr. Dinçer ÜLKÜ Prof. Dr. Yalçın ELERMAN Prof. Dr. Arsın AYDINURAZ Bu çalışmada [CU2L] (L=N-2-hidroksi-4-metilfenü-4-oxo-2-pentalketimine) iki çekirdekli bakır kompleksinin magnetik süper değiş-tokuş etkileşmesi araştırılmıştır. İncelenen iki çekirdekli bakır kompleksinin kristal yapısı ve magnetik özellikleri daha önceden incelenmiştir. Bu inceleme sonucunda, magnetik etkileşmenin antiferromagnetik özellik gösterdiği bulunmuştur. Bu çalışmada, magnetik süper değiş-tokuş etkileşmelerin hangi magnetik orbitaller üzerinden gerçekleştiği araştırılmıştır. Bunun için geliştirilmiş Hückel moleküler orbital yönteminin kullanıldığı CACAO bilgisayar programı kullanılmıştır. Kristal yapının çözümü ile elde edilen SHELXL bilgisayar programı çıktısından yararlanarak CACAO bilgisayar programının giriş dosyası oluşturulmuştur. Elde edilen örtüşme matrisinin değerlendirilmesi sonucunda, süper değiş-tokuş etkileşme yörüngesinin dxy-px-dXy olduğu bulunmuştur. 1999, 50 sayfa Anahtar kelimeler : Süper değiş-tokuş etkileşmesi, geliştirilmiş Hückel moleküler orbital yöntemi
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Master Thesis THE INVESTIGATION OF THE CRYSTAL STRUCTURE AND MAGNETIC PROPERTIES OF [Cu2L] (L=N-2-HYDROCSI-4- METHYLFENYL-4-OXO-2-PENTALKETIMINE) Eyüp DUMAN Ankara University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Enginering Physics Supervisor : Prof. Dr. Yalçın ELERMAN Jury : Prof. Dr. Dinçer ÜLKÜ Prof. Dr. Yalçın ELERMAN Prof. Dr. Arsın AYDINURAZ In this work, the magnetic super exchange interaction in [CU2L] (L=N-2-hydrocsi- 4-methylfenyl-4-oxo-2~pentalketimine) is investiged. The crystal structure and the magnetic properties of the dimer Cu(II) complex was researched beforehand. By this investigation, it was found that the magnetic super exchange interaction has antiferromagnetic properties. In this study, on which orbitals, the magnetic super exchange interactions are taken place, was researched. For this, the CACAO computer program, in which the extended Hückel molecular orbital method was developed was used. By using the SHELXL computer's output file which was obtained by analyzing the crystal structure, CACAO computer program's input file was existed. At the result of the investigation of the overlap matris, the pathway of the exchange interaction dX7- Px-dXy is found. 1999, 50 pages Keywords : Super exchange interaction extended Hückol molecular orbital