Doğu Karadeniz Bölgesi ağızlarında Arapça, Farsça kökenli sözlerin ses bilgisi
Phonetics of words of Arabic and Persian origin in the dialects of the Eastern Black Sea Region
- Tez No: 834761
- Danışmanlar: PROF. DR. BAHADIR GÜNEŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 151
Özet
Bu Çalışma, Doğu Karadeniz Bölgesi ağızlarından Trabzon, Rize, Artvin (merkez, Arhavi) ve Giresun ağızlarında bulunan Arapça ve Farsça kökenli sözlerin ses bilgisini incelemeyi konu edinmiştir. Bu amaçla, söz konusu ağızlarla ilgili yayımlanmış çalışmalar taranmış, bu çalışmalardaki Arapça ve Farsça kökenli sözler tespit edilmiştir. Sonrasında ise bu sözlerin standart Türkiye Türkçesinden farklı olarak hangi seslere sahip olduğu ve ne gibi ses değişmelerine uğradığı gösterilmeye çalışılmıştır. Giriş bölümünde tezin konusu, amacı ve yönteminden bahsedilmiştir. Birinci bölümde ağızlar ve ağız çalışmaları hakkında genel bilgiler verilmiştir. İkinci bölümde Doğu Karadeniz Bölgesi ağızlarındaki Arapça ve Farsça kökenli sözlerin ses bilgisi (ünlü çeşitleri, ünsüz çeşitleri, ünlülerle ilgili ses olayları, ünsüzlerle ilgili ses olayları, hem ünlü hem de ünsüzlerle ilgili ses olayları), eldeki dil malzemesinden hareketle detaylı bir şekilde ele alınmıştır. Sonuç bölümünde ulaşılan verilerden yola çıkılarak Arapça ve Farsça alıntı sözcüklerin hem bölge ağızlarının tamamında hem de bir bölge ağzındaki ses bilgisi özellikleri belirlenmiştir. Bu tez, aynı bölgede bulunan ağızlardaki Arapça ve Farsça kökenli sözler arasında ne gibi benzerlik ve farklılıkların olduğunu göstermesi bakımından karşılaştırmalı ağız çalışması olarak değerlendirilebilir.
Özet (Çeviri)
This study is about examining the phonetics of Arabic and Persian words in Trabzon, Rize, Artvin (central, Arhavi) and Giresun dialects of the Eastern Black Sea Region. For this purpose, published studies on these dialects were determined, and Arabic and Persian words in these studies were determined. Afterwards, it has been tried to show which sounds these words have different from the standard Türkiye Turkish and what sound changes they have undergone. In the introduction section, the subject, purpose and method of the thesis are mentioned. In the first chapter, general information about dialects and dialect studies is given. In the second part, the phonology of the words of Arabic and Persian origin in the dialects of the Eastern Black Sea Region (vowel types, consonant types, phonetic events related to vowels, phonetic events related to consonants, sound events related to both vowels and consonants) are discussed in detail based on the language material at hand. Based on the data obtained in the conclusion section, the phonological features of Arabic and Persian loan words, both in the dialects of the entire region and in the dialect of a region, were determined. This thesis can be considered as a comparative dialect study in that it shows the similarities and differences between words of Arabic and Persian origin in the dialects of the same region.