Bolayırlı Şeyh Sinân Efendi'nin Risâle-i Kuşeyrî tercümesi(İnceleme-metin)
Sheikh Sinân Efendi of Bolayır's Translation of al-Risâla al-Qushayrî (Examination- text)
- Tez No: 836175
- Danışmanlar: DOÇ. DR. KENAN ÖZÇELİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İslam Tarihi ve Sanatları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 140
Özet
İmam Kuşeyrî, 438/1046 yılında kaleme aldığı Risâle-i Kuşeyrî ile tasavvufun bir ilim dalı olarak tesis edilmesine ve terminolojisinin oluşumuna katkı sağlamıştır. Bu yönüyle haklı bir üne kavuşan er-Risâle, tasavvuf klasikleri arasında ilk sıralarda yer almaktadır. Eserin kendinden sonraki birçok mutasavvıf üzerinde etki bıraktığı ve tercümeler yoluyla İslam toplumunun geneline yayıldığı söylenebilir. İlk Türkçe tercümesi Şeyhülislâm Hoca Sa'deddîn b. Hasan Cân (öl. 1008/1599) tarafından yapılan eserin yurt dışındaki bir kütüphanede başka bir tercümesi daha bulunmuştur. 1025/1616 yılında kaleme alınan bu tercüme Bolayırlı Uşşakî şeyhi Sinân Efendi'ye ait Risâle-i Kuşeyrî Tercümesi'dir. Şeyh Sinân Efendi, XVI. yüzyılın ikinci yarısı ile XVII. yüzyılın ilk yarısında yaşamış bir Osmanlı âlimi ve mutasavvıftır. Bu çalışmada İmam Kuşeyrî ile Şeyh Sinân Efendi'nin hayatları ve eserleri hakkında bilgi verilmiş, tercüme tanıtılarak kaynak metinle karşılaştırılmıştır. İki eserin yazılış amaçları incelenmiş ve mütercimin ön plana çıkardığı hususlara dikkat çekilmiştir. Sinân Efendi'nin tercüme yöntemi üzerinde durularak tercümedeki özetleme, genişletme gibi tercihlerinin muhtemel sebepleri tespit edilmeye çalışılmıştır. Çalışmanın sonunda ise Risâle-i Kuşeyrî Tercümesi'nin metni verilmiştir.
Özet (Çeviri)
Imam al-Qushayrî contributed to establishing Sufism as a branch of science and forming its terminology with his Risâla al-Qushayrî written in 438/1046. Having gained a well-deserved reputation in this respect, al-Risâla ranks first among the classics of Sufism. It can be said that the work impacted on many Sufis and spread throughout Islamic society through translations. It was translated into Turkish for the first time by Sheikh al-Islâm Hoca Sa'îd al-Dîn b. Hasan Can (d. 1008/1599), and another translation was found in a library abroad. The Translation of Risâla al-Qushayrî written in 1025/1616, belongs to Sinân Efendi, an Ushshaki sheikh from Bolayır. Sheikh Sinân Efendi is an Ottoman scholar and sufi who lived from the second half of the 16th century – the first half of the 17th century. This study provides information about the lives and works of Imam al-Qushayrî and Sheikh Sinân Efendi, introduces the Translation of Risâla al-Qushayrî and compares it with the source text. Considering the purposes of writing the two works, attention was drawn to the issues that Sinân Efendi brought to the fore. By focusing on the translator's translation method, the possible reasons for the translator's preferences such as adding, summarizing, and expanding the translation were tried to be determined. At the end of the study, the text of the Translation of Risâle-i Kuşeyrî is given.