Gümrük Birliği'nden Serbest Ticaret Anlaşması'na geçiş sürecinin dış ticarete etkileri: Birleşik Krallık örneği
The effects of the transition process from Customs Union to Free Trade Agreement on foreign trade: The case of the United Kingdom
- Tez No: 836189
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ERTUĞRUL İBRAHİM KIZILKAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Kamu Yönetimi, Siyasal Bilimler, Economics, Public Administration, Political Science
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 133
Özet
Bu çalışmada, Türkiye ile Birleşik Krallık arasında, AB ile akdedilen anlaşma ile eşzamanlı müzakereleri yürütülerek tesis edilen STA ele alınacaktır. Birleşik Krallık STA'sından önce Türkiye'nin küreselleşme yolculuğu ve AB ile ilişkileri çalışılacak ve bu kapsamda akdedilen STA'lar incelenecektir. Birleşik Krallık STA'sı özelinde Gümrük Birliği süreci ile STA sürecindeki uygulamaların farklılıkları ortaya konacak ve her iki ülkenin de hali hazırda tesis edilmiş olan Gümrük Birliğini tamamen ortadan kaldırmak yerine mevcut ticari ilişkileri muhafaza etmek ve daha ileriye götürmek düsturuyla ortaya koyduğu çalışmalar değerlendirilecektir. Çalışmanın son bölümünde ise STA'ya geçiş sürecinin etkilerini analiz edebilmek amacıyla RCA (Açıklanmış Karşılaştırmalı Üstünlükler) verileri incelenecektir.
Özet (Çeviri)
In this study, the FTA inscribed between Türkiye and the UK, in parallel with the agreement concluded with the EU, will be discussed. Before the UK FTA, Turkey's globalization journey and its connections with the EU will be studied and FTAs concluded within the scope of the Customs Union will be examined. In the case of the UK FTA, the differences between the Customs Union process and the practices in the FTA process will be revealed, and the studies of both countries with the principle of preserving and furthering the existing commercial relations instead of completely eliminating the existing Customs Union will be evaluated. In the last part of the study, Revealed Comparative Advantages calculation will be made and the results will be examined in order to analyze the effects of the transition to FTA.