Si(li) dedektörü ile bazı elementlerin K tabakasına ait florans verim değerlerinin ölçülmesi
Measurement of K shell fluorescence yields of some elements with a si(li) dedector
  1. Tez No: 83674
  2. Yazar: SÖNMEZ YILMAZ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ÖNDER ŞİMŞEK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Fizik ve Fizik Mühendisliği, Education and Training, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Ortaöğretim Matematik Öğretimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 54
Özet
ÖZET Atom numarası 22 < Z < 64 aralığında olan bazı elementlerin K tabakası floresans verim değerleri, tarafımızdan geliştirilen yeni bir metot kullanılmak suretiyle ölçülmüştür. Metot, kaynak şiddeti ve kaynak-dedektör katı açısı ölçümleriyle ilgili problemlerden kaçınmak için floresans radyasyon ve saçılmış radyasyonun eş zamanlı ölçümlerine dayandırılmıştır. Numuneler, Am-241 nokta kaynağından yayımlanan 59.5 keV'lik y-ışınlan kullanılarak uyarılmıştır. Yayımlanan floresans K x-ışınlan ve saçılan y-ışınlan, bir Si(Li) dedektörü (5.96 keV'de yan maksimumdaki tam genişliği 160 eV ) ile bağlantılı ND 66 B çok kanallı puis yükseklik analizörü ile sayılmıştır. Elde edilen sonuçlar ölçülmüş diğer değerlerle, yan deneysel fit değerleriyle ve teorik sonuçlarla karşılaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY K shell fluorescence yields of some elements in the atomic range 22 < Z < 64 have been measured using a new method which was developed by us. The method is based on simultaneous measurement of fluorescent radiation and scattered radiation, thus avoiding problem with measuring source strength and source-to-detector solid angle. The samples were excited using 59.5 keV y-rays from a point source Am-241. Emitted fluorescence K x-rays and scattered y-rays were detected ( FWHM = 160 eV at 5.96 keV ) with a Si(Li) detector coupled to a ND 66 B multichannel analyser system. The obtained results have been compared with the other measured values, semi- empirical fit values and theoretical results.