Okul dışı öğrenme ortamlarında verilen FeTeMM eğitiminin öğrencilerin yirmi birinci yüzyıl becerilerine etkisi
The effect of STEM education on twenty-first century skills on out-of-school learning environments
  1. Tez No: 837125
  2. Yazar: FADİME BOZ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FİLİZ BEZCİ BİRCAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 161
Özet
Bu çalışma, okul dışı bir öğrenme ortamında gerçekleştirilen FeTeMM eğitiminin yirmi birinci yüzyıl becerileri üzerindeki etkisini değerlendirmektedir. Çalışmanın yarı deneysel uygulamasına, Çankırı Belediyesi Fatih Sultan Mehmet Çocuk Akademisi'ne devam eden ve örgün eğitimde dördüncü sınıfa giden yirmi öğrenci katılmıştır. Uygulama sürecinde, öğrenciler on hafta boyunca Çankırı Belediyesi Fatih Sultan Mehmet Çocuk Akademisi'nde düzenlenen bir FeTeMM öğretim programına katılmışlardır. Programın etkilerini analiz edebilmek adına, öğrencilere uygulama öncesinde ve sonrasında yirmi birinci yüzyıl beceri ölçeği uygulanmıştır. Karma araştırma yöntemini kullanan bu çalışmada, on öğrenci rastgele seçilerek uygulama sonrasında görüşmeler gerçekleştirilmiştir, böylece yirmi birinci yüzyıl becerileri hakkında daha derinlemesine bilgi elde edilmiş ve değerlendirmeler daha da derinleştirilmiştir. Nicel veri analiz sonuçları, öğrencilerin yirmi birinci yüzyıl becerilerinde uygulama öncesi ve sonrası arasında anlamlı bir farklılık olmadığını göstermektedir. Ancak, nitel veri analizi, öğrencilerin bilişsel, duyuşsal ve sosyokültürel alanlarda oldukça yüksek beceri seviyelerine sahip olduğunu ortaya çıkarmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to evaluate how STEM education affects the development of twenty-first-century skills in students who participate in an out-of-school learning program. Twenty students who are attending the fourth grade in formal education and attending Çankırı Belediyesi Fatih Sultan Mehmet Çocuk Akademisi participated in the weak experimental design implementation of the study. The students participated in a ten-week STEM program provided by the academy. To assess the effects of the program, a twenty-first-century skills scale was administered to the students before and after the application. The study used a mixed research method, and ten students were randomly selected for interviews after the program to obtain more in-depth information about twenty-first-century skills and further deepen the evaluations. The quantitative data analysis results showed that there was no significant difference in the twenty-first-century skills of the students before and after the application. However, the qualitative data analysis revealed that the students have quite high skill levels in cognitive, affective, and sociocultural areas.