Okul öncesi dönem için sosyal bilgiler eğitimi içeriğinin belirlenmesi
Determining the content of social studies education for the preschool period
- Tez No: 837323
- Danışmanlar: PROF. DR. NADİRE EMEL AKHAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sosyal Bilgiler Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 234
Özet
Bu araştırmanın amacını; okul öncesi dönemde sosyal bilgiler eğitimi içeriğini belirlemek amacıyla okul öncesi eğitimi, sınıf eğitimi ve sosyal bilgiler eğitimi alanında görev yapmakta olan akademisyenler ile okul öncesi, sınıf eğitimi ve sosyal bilgiler öğretmenlerinin konuya ilişkin görüşlerini belirlemek oluşturmaktadır. Bu araştırma 2021-2022 ve 2022-2023 eğitim-öğretim yılında MEB'e bağlı okul öncesi, sınıf eğitimi ve sosyal bilgiler öğretmeni ile çeşitli devlet üniversitelerinde okul öncesi eğitimi, sınıf eğitimi ve sosyal bilgiler eğitimi anabilim dalında görev yapan öğretim üyeleriyle yapılmıştır. Araştırma toplam 30 katılımcı ile gerçekleşmiştir. Bu araştırmada hem nitel hem de nicel yöntemlerin birlikte kullanıldığı Delphi tekniği kullanılmıştır. Araştırmada kullanılan veri toplama araçlarını, araştırmacı tarafından hazırlanmış Delphi anketleri oluşturmaktadır. Elde edilen veriler hem nitel hem nicel analiz yöntemlerine tabi tutulmuştur. Birinci Delphi anketinde içerik analizi yapılırken ikinci ve üçüncü Delphi anketinde SPSS 22 paket veri programı ile istatistik analiz yapılmıştır. Araştırma sonucunda, katılımcıların cevapları doğrultusunda okul öncesi dönemde sosyal bilgiler eğitimine yönelik amaç, kapsam, öğretmen yetiştirme programı ile ilgili dersler, içerik, kavram, disiplin, disiplin tercihi, kazanım, değerler, yöntem ve teknikler, konular, kültürel ögeler, sınıf ortamı, materyaller, belirli gün ve haftalar, sosyal bilgiler yaklaşımları ve sosyal bilgiler yaklaşımını seçme sebepleri kategorilerine ait içerikler belirlenmiştir. Bu sonuç okul öncesi dönemde sosyal bilgiler eğitiminin gerekliliğini ortaya koyması açısından önem taşımaktadır. Bu doğrultuda okul öncesi dönemde sosyal bilgiler eğitimine yönelik farkındalığı arttırmak amacıyla çalışmalar yapılması önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this research; in order to determine the content of social studies education in the preschool period, it is to determine the opinions of academics working in the field of preschool education, classroom education and social studies education and preschool, classroom education and social studies teachers on the subject. This research was conducted in the 2021-2022 and 2022-2023 academic year with pre-school, classroom education and social studies teachers affiliated with the Ministry of Education and faculty members working in the preschool education, classroom education and social studies education departments at various state universities. The research was conducted with a total of 30 participants. In this research, the Delphi technique, which uses both qualitative and quantitative methods together, was used. The data collection tools used in the research are Delphi surveys prepared by the researcher. The data obtained was subjected to both qualitative and quantitative analysis methods. While content analysis was performed in the first Delphi survey, statistical analysis was performed with the SPSS 22 package data program in the second and third Delphi survey. As a result of the research, in line with the answers of the participants, for social studies education in the preschool period,the purpose, scope, courses related to the teacher training program, content, concept, discipline, discipline preference, achievements, values, methods and techniques, subjects, cultural elements, classroom environment, materials, certain days and weeks, contents belonging to the categories of social studies approaches and reasons for choosing the social studies approach were determined. This result is important in terms of revealing the necessity of social studies education in the preschool period. In this regard, it is recommended that studies be carried out to increase awareness about social studies education in the preschool period.