Firmaların sürdürülebilirlik skorları ile finansal performansları arasındaki ilişki: G-20 ülkelerinde bir araştırma
The relationship between sustainability scores and financial performances of firms: A research in G-20 countries
  1. Tez No: 838073
  2. Yazar: SEREN AYDINGÜLÜ SAKALSIZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUHAMMET MUSTAFA KISAKÜREK, DOÇ. DR. SERKAN ŞAHİN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 154
Özet
Sürdürülebilirliğin üç ayağı olan çevre, sosyal ve yönetim (ESG) boyutları firmaların doğayı nasıl etkiledikleri, kaynakların verimli kullanılması için nasıl faaliyetler yürüttükleri, mevcut paydaşlarla ve genel olarak toplumla ilişkilerini nasıl yönettiği, yönetim yapısının nasıl oluşturulduğu gibi konuları ölçmektedir. Sürdürülebilirliğin ülkeler, hükümetler, firmalar, yatırımcılar, yöneticiler ve tüm paydaşlar açısından önemli olması ve ilgi görmesiyle birlikte bu çalışmada da firmaların kurumsal yönetim performansı, sosyal performans ve çevre performanslarının firmaların finansal performanslarını etkileyip etkilemediği araştırılmıştır. Firmaların sürdürülebilirlik performanslarını ölçen ESG skorları, sosyal performanslarını ölçen S skorları, çevre performanslarını ölçen E skorları ve kurumsal yönetim performanslarını ölçen G skorları ile finansal performansları arasında doğrusal ilişkinin olduğu varsayımına dayanan teorilerin yanı sıra doğrusal olmayan ilişkinin olduğu varsayımını destekleyen bakış açıları incelenmiştir. Panel Sistem GMM yöntemi kullanılmış olup G20 ülkelerinde 2010-2020 yılları arasında endüstri sektöründeki 251 firmanın ESG, E, S ve G skorları ile finansal performansları arasında sırasıyla U ve ters U şeklinde ilişki olduğunu ortaya koyan“iyi bir şeyin azlığı”(too little of a good thing) ve“iyi bir şeyin fazlalığı”(too much of a good thing) etkilerinin gözlemlenip gözlemlenmediği analiz edilmiştir. Analiz bulgularına göre firmaların sürdürülebilirlik performansı, sosyal performansı, çevre performansı ve kurumsal yönetim performansı ile aktif karlılıkları arasında“iyi bir şeyin fazlalığı”etkisi; benzer şekilde sürdürülebilirlik performansı, sosyal performans ve kurumsal yönetim performansı ile özsermaye karlılıkları arasında da“iyi bir şeyin fazlalığı”etkisi gözlemlenmiştir. Bunun yanı sıra firmaların çevre performansı ile özsermaye karlılıkları arasında herhangi bir anlamlı etki gözlemlenememiştir. Analiz bulgularına göre firmaların finansal performanslarının artıp azalması farklı seviyelerdeki çevre, sosyal ve yönetim performanslarına bağlı olmaktadır.
Özet (Çeviri)
Environmental, social and governance (ESG) pillars, which are the three pillars of sustainability, measure issues such as how firms affect the environment, how they carry out activities for the efficient use of resources, how they manage their relations with existing stakeholders and society in general, and how their governance structure is formed. Since sustainability is important for countries, governments, firms, investors, managers and all stakeholders, this research investigates whether corporate governance performance, social performance and environmental performance of firms affect their financial performance. In addition to the theories based on the assumption that there is a linear relationship between firms' ESG scores measuring their sustainability performance, S scores measuring their social performance, E scores measuring their environmental performance and G scores measuring their corporate governance performance and their financial performance, perspectives that support the assumption of a non-linear relationship are examined. Panel System GMM method is used and it is analyzed whether“too little of a good thing”and“too much of a good thing”effects are observed, which reveal that there is a U and inverted U-shaped relationship between ESG, E, S and G scores and financial performance of 251 firms in the industrial sector in G-20 countries between 2010-2020. According to the findings of the analysis, a“too little of a good thing”effect is observed between firms' sustainability performance, social performance, environmental performance and corporate governance performance and their return on assets; similarly, a“too much of a good thing”effect is observed between firms' sustainability performance, social performance and corporate governance performance and their return on equity. On the other hand, no significant effect was observed between firms' environmental performance and their return on equity. According to the results of the analysis, the increase or decrease in the financial performance of firms depends on their environmental, social and governance performance at different levels.