Asetilkolinesteraz ve butirilkolinesteraz enzimleri üzerinde bazı bitki yağlarının etkilerinin incelenmesi
Investigation of the effects of some plant oils on acetylcolinesterase and butyyrylcolinesterase enzymes
- Tez No: 838076
- Danışmanlar: PROF. DR. MURAT ŞENTÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyokimya, Biochemistry
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ağrı İbrahim Çeçen Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyokimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 49
Özet
Bitkilerden doğal olarak elde edilen yağlar yüzlerce yıldır geleneksel tedavide kullanılan en etkili araçlardan biri olmuştur. Birçok hastalığın tedavisinde yararlanılan direkt olarak ya da karışımın bir parçası olarak doğal bitki yağları önemli bir bileşen olmuştur. Çalışmamızda çörek otu yağı, nane yağı, limon yağı, hint yağı ve lavanta yağının AChE ve BChE enzimleri üzerindeki inhibisyon etkileri incelendi. Bu amaçla enzim aktiviteleri üzerine inhibisyon etkisi gösteren bu maddeler için IC50 değerleri hesaplandı.
Özet (Çeviri)
Naturally extracted oils from plants have been one of the most effective tools used in traditional therapy for hundreds of years. Natural plant oils, used directly or as part of the mixture, have been an important component in the treatment of many diseases. In our study, the inhibition effects of black seed oil, peppermint oil, lemon oil, castor oil and lavender oil on AChE and BChE enzymes were examined. For this purpose, IC50 values were calculated for these substances which show inhibition effect on enzyme activities.