The relationship between strategic planning and improving institutional performance
Stratejik planlama ve kurumsal performansın iyileştirilmesi arasındaki ilişki
  1. Tez No: 838174
  2. Yazar: ALİ WALEED KHALİD ALBADR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET KESİK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Gedik Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
Küreselleşme olgusu dünya çapında çoğu organizasyonun stratejik planlamaya daha fazla odaklanmasına neden olmuştur. Stratejik planlama uygulamaları ortak işletme yönetimi alanı haline geliyor. Irak'taki üniversiteler iş dünyasındaki bu değişimlerden etkileniyor ve rekabetin yoğun olduğu piyasalarda çalışıyorlar. Bu onları stratejik planlama (SP) uygulamalarına odaklanmaya ve kurumsal performanslarını (IP) geliştirmeye teşvik eder. Çalışmanın amacı iki ana ve önemli Irak üniversitesinde SP'nin IP üzerindeki etkisini test etmektir. Bu çalışmanın katkısı SP'nin IP üzerindeki etkilerini test etmek için istatistiksel analiz sağlamasıdır. Bu çalışma, SP uygulamalarını uygulayan iki Irak üniversitesi üzerinde uygulanmıştır. Araştırmanın evrenini üniversitelerde farklı pozisyonlarda görev yapan yönetici, profesör ve çalışanlardan oluşan 1000 çalışan oluşturmaktadır. Örnek oluşturmak için rastgele örnekleme yöntemi kullanıldı. Faktör analizi ve regresyon analizi dahil tüm istatistiksel test ve analizler SSPS 17.0 yazılımı kullanılarak yapıldı. Sonuçlar, örneklemin yüksek eğitim ve iş tecrübesine sahip katılımcıların yüzdesinin yüksek olması nedeniyle iyi olduğunu gösterdi. Sonuçlar, Genel Planlamanın yalnızca Misyon Bildirisi ve Hedefler üzerinde olumlu ve anlamlı bir etkiye sahip olduğunu ortaya çıkardı. Sonuçlar ayrıca Kurumsal Desteğin yalnızca Planlama ve Dürüstlük üzerinde olumlu ve anlamlı bir etkiye sahip olduğunu ortaya çıkardı. Sonuçlar Finansal Destek ve Psikolojik Desteğin herhangi bir bağımlı değişken üzerinde etkisinin olmadığını göstermiştir. Bu, SP'nin Irak üniversitelerindeki fikri mülkiyeti kısmen etkileyebileceği anlamına gelir. Çalışma, SP'nin Irak üniversitelerinin IP'sini kısmen iyileştirebileceği sonucuna varıyor. IP'nin iyileştirilmesinde SP'nin rolü bile sınırlıdır; hala IP üzerinde olumlu etkisi var. Çalışma, Irak üniversitelerinin IP'lerini geliştirmek için SP uygulamalarını geliştirmeleri gerektiğini önermektedir.
Özet (Çeviri)
The globalization phenomenon have led most organizations around the world to focus more on strategic planning. Strategic planning practices become common business management field. Universities in Iraq are affected by these changes in the world of businesses, and they are working now under high competition markets. That encourages them to start focusing on strategic planning (SP) practices and improving their institutional performance (IP). The purpose of the study is to tests the effect of SP on the IP in two of main and important Iraqi universities. The contribution of this study is that it provides statistical analysis to test the effects of SP on IP. This study was applied on two of Iraqi universities that have applied SP practices. The population of the study is 1000 employees, who are the managers, professors, and employees working in different positions in the universities. A random sample method was used to draw a sample. Using SSPS 17.0 software, all the statistical tests and analyses including factor analysis and regression analysis were performed. The results showed that the sample is good since it has a high percentage of participants with a high level of education and work experience. The results revealed that General Planning has positive and significant impact only on Mission Statement and Goals. The results revealed also that Institutional Support has positive and significant impact only on Planning and Integrity. The results showed that Financial Support and Psychological Support has no impact on any dependent variable. That means, SP can partially affect IP in Iraqi universities. The study concludes that SP can partially improve the IP of Iraqi universities. Even the role of SP is limited in improving the IP; it still has positive effect on IP. The study recommends that the Iraqi universities need to advance their SP practices to improve their IP.