Ortaokul İngilizce ders kitaplarının eğitim programının bileşenlerine göre incelenmesi
Examination of middle school English textbooks based on the components of the education curriculum
- Tez No: 839547
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ASLIHAN KUYUMCU VARDAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Düzce Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretim Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 124
Özet
Bu araştırma, ortaokul İngilizce ders kitaplarının eğitim programı bileşenlerine göre nasıl bir yapıya sahip olduğunu betimlemeyi amaçlamaktadır. Araştırma kapsamında; eğitim programının hedefler, içerik, öğrenme-öğretme süreci ve değerlendirme bileşenleri dikkate alınarak kitapların bu bileşenlere ne ölçüde uyum sağladığı incelenmiştir. Nitel araştırma yöntemi kullanılarak gerçekleştirilen bu çalışmada, 21 İngilizce öğretmeni ile yarı yapılandırılmış görüşmeler yapılmış ve öğretmenlerin kitapların eğitim programı bileşenlerine uygunluğu hakkındaki görüşleri, deneyimleri ve önerileri toplanmıştır. Bu bulgular, ortaokul İngilizce ders kitaplarının 2018 yılında yayınlanan İngilizce Öğretim Programına uygunluğu konusunda farklı perspektifler sunmaktadır. Öğretmenlerin görüşlerine dayanarak, ortaokul İngilizce ders kitaplarının İngilizce Öğretim Programının hedeflerine ve içeriğine nispeten uyum sağladığı ancak öğrenme-öğretme süreci ve ölçme-değerlendirme açısından eksiklikler taşıdığı sonucuna varılmıştır. Bu çalışmanın bulguları, öğretmenlerin interaktif ve iletişim odaklı bir sınıf ortamı oluşturma eğilimini ortaya koymaktadır, bu da eğitim programının temel hedefleri arasında yer almaktadır. Araştırma sonuçları, ders kitaplarının eğitim programı ile daha uyumlu bir şekilde hazırlanması halinde amacına daha iyi hizmet edeceğini işaret etmektedir.
Özet (Çeviri)
This research aims to describe the structure of middle school English textbooks in terms of the components of the educational program. Within the scope of the study, how well the textbooks comply with the components of the educational program—objectives, content, learning-teaching process, and assessment—was examined. This study, conducted using qualitative research methods, involved semi-structured interviews with 21 English teachers. The teachers' opinions, experiences, and suggestions about the alignment of the textbooks with the educational program components were collected. These findings offer different perspectives on the compatibility of middle school English textbooks with the English Teaching Program published in 2018. Based on the teachers' views, it was concluded that middle school English textbooks are relatively aligned with the objectives and content of the English Teaching Program but lack in aspects of the learning-teaching process and assessment. The findings of this study highlight the teachers' tendency to create an interactive and communication-focused classroom environment, which is among the primary goals of the educational program. The results suggest that textbooks would better serve their purpose if they were prepared more in alignment with the educational program.