Cumhuriyet'in ilk yıllarında sinema ve eğitim
Cinema and education in the first years of the Republic
- Tez No: 840011
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ERKAN SERCE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Tarih Öğretmenliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 138
Özet
Çalışmada, Cumhuriyet'in ilk evrelerinden başlanarak sinemanın, siyasal iktidar tarafından, ideoloji ve kimlik aktarım aracı olarak kullanılması meselesi ve bu bağlamda filmle eğitim verilmesine yönelik hayata geçirilen uygulamalara değinilmiştir. Bu doğrultuda, sinemanın Türkiye'ye girişinden Cumhuriyet'in kuruluşuna kadar olan dönemin kısa bir değerlendirilmesi yapılmış ve Cumhuriyet'in ilan edilmesi sonrasında İkinci Dünya Savaşı'na kadar olan süreç, sinema ve eğitim bağlamında incelenmiştir. Ayrıca, erken dönem Avrupa eğitim filmciliğinin gelişimi tematik olarak ele alınmış ve bu bağlamda Türkiye'nin rolü çalışmanın odağında yer almıştır. Öte taraftan, propaganda aracı olarak sinemanın serüveni detaylı bir şekilde açıklanmış, Sovyetler Birliği ve Nazi Almanyası'nda sinemanın propaganda misyonlu kullanımı anlatılmıştır. İlaveten, Cumhuriyetin ilk yıllarında, Türkiye ve Sovyetler Birliği arasında yapılan film değişim antlaşması paralelindeki siyasal olaylar sinema bağlamında incelenmiştir. Bunların yanı sıra, Osmanlı'da ve Cumhuriyetin ilk yıllarında, okullarda gösterimi yapılan eğitici ve öğretici filmler çalışma kapsamında değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
In the study, starting from the first phase of the Republic, the problematic of the use of cinema as a tool of ideology and identity transfer by the political power, and in this context, the practices implemented for education through film are mentioned. In this direction, a brief evaluation of the period from the entrance of cinema to Turkey to the establishment of the Republic was made and the process from the proclamation of the Republic to the second world war was examined in the context of cinema and education. Furthermore, the development of early European educational filmmaking is thematically discussed and the role of Turkey in this context is the focus of the study. On the other hand, the adventure of cinema as a propaganda tool is explained in detail, and the use of cinema as propaganda in the Soviet Union and Nazi Germany is described. In addition, the political events in parallel with the film exchange treaty between Turkey and the Soviet Union in the early years of Republic are examined in the context of cinema. In addition to these, educational and instructive films shown in schools in the Ottoman Empire and in the early years of the Republic were evaluated within the scope of the study.