Türklere Arapça öğretiminde kullanılan temel yöntemler konuşma becerisi örneği
Basic methods used in teaching Arabic to Turks speaking skill example
- Tez No: 840220
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AHMET ALTUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Arap Dili Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Arap Dili Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 72
Özet
Yaratılmışların en şereflisi kabul edilen insanoğluna bahşedilen en değerli şeylerden birinin ''dil“ varlığı olduğunu söyleyebiliriz. Yüce Allah insana dil gibi bir hazine vermiştir. Dil en temel iletişim kabul edilir, bunun yanı sıra düşünce, ilim, kültür ve medeniyetin önündeki en önemli anahtardır. Dilin olmadığı bir yerde gerçek bir yaşamdan söz etmek zordur öyle ki toplumlar kendine ait dilleri ile varlıklarını koruyup sürdürebilmektedir. Buna ilaveten her toplum kendine ait dili ile diğerlerinden ayrılır ve öne çıkar. Dil, toplum ve medeniyet inşasının temelidir. O olmadan tam bir yaşamdan söz etmek kolay değildir. Yabancı bir dil öğrenmek ise bu bahsettiğimiz bütün kavramlara ulaşmak, gelişmek ve ilerlemek için pek değerli bir iştir. Bu çalışmamızda; Arapçanın yabancı dil olarak bilhassa Türklere öğretiminde yaygın olarak kullanılan yöntemler ele alınmış ve incelenmiştir. Dil öğretiminin dört becerisinden biri olan konuşma becerisi üzerinde durulmuş, incelenen yaygın yöntemlerden konuşma becerisi öğretiminde en uygun düşenler belirlenmeye çalışılmıştır. Çalışmamızda, nitel araştırmalar ile belge analizi yöntemi yapılmış, toplanan veriler bu analizlerle beraber yorumlanmıştır. Bu çalışma dört temel bölümden oluşmaktadır. Bu bölümler ve içerik tümdengelim yöntemine uygun olarak düzenlenmiş, okuyucuya genelden özele bilgi aktarımı sağlamak istenmiştir. Çalışmanın birinci bölümünde; ”Çalışmanın Giriş Bölümü“ yer almaktadır. İkinci bölümünde, ”Yabancı Dil Öğretim ve Öğretimine Genel Bakış“ başlığı yer almaktadır. Bu bölümdeki amaç ana konuya giriş niteliğinde genel bilgilendirme yapmaktır. Üçüncü bölümde; ”Günümüzde Arapça Öğretiminde Yaygın Olarak Kullanılan Yöntemler“ incelenmiştir. ”Türklere Arapça Öğretimi“ başlığı altında, Arapça öğrenimi ve öğretiminde, konuşma becerisinin geliştirilmesinde karşılaşılan sorunlar ele alınmış, Arapça konuşma becerisi öğretim metotları hakkında bilgi verilmiştir. Buna ek olarak çalışmamızda, eğitim boyunca konuşma becerisini kazanma sürecine mani olabilecek zorluklardan ve sorunlardan bahsedilmiştir. Nihai olarak dördüncü bölümde ise; ”Sonuç ve Tavsiyeler" başlığı yer almaktadır. Burada araştırmamın sonucunda elde edilen sonuçlara ve değerlendirmelere yer verilmiş, alanımız adına katkı sağlayabilecek öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
We can say that one of the most valuable things bestowed upon human beings, who are considered the most honorable of all creatures, is the existence of“language”. God Almighty has given man a treasure like language. Language is considered to be the most basic communication, as well as the most important key to thought, science, culture and civilization. It is difficult to talk about a real life where there is no language, so much so that societies can protect and sustain their existence with their own languages. In addition, every society is distinguished and stands out with its own language. Language is the foundation of society and civilization building. It is not easy to talk about a full life without it. Learning a foreign language is a very valuable task to reach all these concepts, to develop and progress. In this study, the methods commonly used in teaching Arabic as a foreign language, especially to Turks, are discussed and analyzed. Speaking skill, which is one of the four skills of language teaching, was emphasized, and it was tried to determine the most appropriate ones in teaching speaking skill from the common methods examined. In our study, qualitative research and document analysis method were used and the data collected were interpreted together with these analyzes. This study consists of four main sections. These chapters and content are organized in accordance with the deductive method, and it is intended to provide the reader with information from general to specific. The first part of the study includes the“Introduction of the Study”. The second part is titled“Overview of Foreign Language Teaching and Learning”. The aim of this section is to provide general information as an introduction to the main topic. In the third chapter;“Methods Commonly Used in Arabic Language Teaching Today”is analyzed. Under the title of“Teaching Arabic to Turks”, the problems encountered in Arabic learning and teaching and in the development of speaking skills are discussed and information is given about the methods of teaching Arabic speaking skills. In addition to this, in our study, the difficulties and problems that may hinder the process of acquiring speaking skills throughout education are mentioned. Finally, the fourth chapter is titled“Conclusion and Recommendations”. Here, the results and evaluations obtained as a result of my research are included and suggestions that can contribute to our field are presented.