Göçmen girişimciliğinde girişimci olma süreci: Türk, Ortadoğu göçmeni ve Balkan göçmeni girişimcilerin karşılaştırılması
The process of become an entrepreneur in immigrant entrepreneurship: Comparison of Turkish, Middle Eastern immigrant and Balkan immigrant entrepreneurs
  1. Tez No: 840393
  2. Yazar: KISMET TAJİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÖKHAN KERSE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sosyal Bilgiler Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 69
Özet
Bu çalışmanın amacı girişimcilik faaliyetinde bulunan göçmen girişimcilerin girişimci olma nedenlerini ve karşılaştıkları sorunları ele almaktır. Çalışmada göçmen girişimcilerin ne gibi sorunlarla karşılaştıkları ve bu sorunlara karşılık nasıl çözümler buldukları veya bulunabileceği irdelenmiştir. Bununla beraber Türk girişimciler de dâhil edilerek bir karşılaştırma yapılmıştır. Çalışmanın teorik kısmında sırasıyla girişimci ve girişimcilik kavramları üzerinde durulmuştur. Bunun yanında göçmen girişimciliğinin kavramsal çerçevesi oluşturulup göçmen girişimcilikte kullanılan yaklaşımlardan bahsedilmiş, göçmenleri girişimciliğe yönelten sebepler ve etkili kaynaklar açıklanmaya çalışılmıştır. Araştırmanın uygulama kısmındaki verileri toplamak amacıyla Karaman ve Konya illerindeki farklı sektörlerde faaliyette bulunan Ortadoğu göçmeni, Balkan göçmeni ve Türk girişimciler tercih edilmiştir. Bu doğrultuda kartopu örnekleme yöntemi kullanılmıştır. Bu yöntemle veriler için görüşme tekniği ile açık uçlu sorular hazırlanıp araştırmacılara yüz yüze sorulmuş ve 60 girişimciden veriler toplanmıştır. Bu veriler için öncelikle çalışma grubunda yer alan katılımcıların özellikleri bir tablo halinde verilmiştir. Daha sonra ise nitel araştırma kapsamında verilen cevaplar aşamalı halde analiz edilmiştir. Verilen cevaplar incelenerek açık kodlama ile bilgisayar ortamına aktarılmıştır. Bu süreçte verilen cevaplar ayrı ayrı incelenerek karşılaştırma yapılmış ve her soruya verilen yanıtın sıklığı belirlenerek tablolaştırılmıştır. Analizler yapıldıktan sonra göçmen girişimcilerin ve Türk girişimcilerin karşılaştığı sorunlar ve bu sorunlara karşılık nasıl çözümler buldukları, benzer veya farklı sorunların neler olduğu belirlenmiş ve tartışılarak önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to address the reasons for being an entrepreneurial and the problems they face. In the study, it was examined what problems immigrant entrepreneurs faced and how they found solutions to these problems. However, Turkish entrepreneurs were also included and a comparison was made. In the theoretical part of the study, entrepreneurship and entrepreneurship were emphasized, respectively. In addition, the conceptual framework of immigrant entrepreneurship was established and the approaches used in migrant entrepreneurship were mentioned, and the reasons and effective resources of immigrants towards entrepreneurship were tried to be explained. Immigrants and Turkish entrepreneurs operating in different sectors in Middle Eastern immigrants, Balkan immigrants and Turkish entrepreneurs operating in different sectors in Karaman and Konya provinces were preferred. In this regard, the snowball hand holding method was used. With this method, open-ended questions were prepared for the data with the interview technique and asked researchers face to face and data were collected from 60 entrepreneurs. For these data, the characteristics of the participants in the working group are specified in a table. Then, the answers given within the scope of qualitative research were analyzed gradually. The answers given were examined and transferred to the computer environment with open coding. The answers given in this process were examined separately and compared and the frequency of the answer to each question was determined and tabulated. Problems faced by immigrant entrepreneurs and Turkish entrepreneurs after analysis and how they find or find solutions to these problems, what are similar or different problems, opportunities to turn problems into opportunities were supported by discussions and suggestions that emerged as a result of the research conducted.